Založení firmy a ceny všech prací
Už i malé děti vědí, že čas jsou peníze. Čas, a to mnoho času, potřebujete právě při založení firmy. To znamená, že budete také potřebovat spoustu peněz, a to nejen k zaplacení vašeho volného času, který k založení firmy věnujete. Peníze budete potřebovat i do základního kapitálu, na zaplacení notáře, k nejrůznějším poplatkům a dalším položkám. Kolik to bude celkem? To záleží na tom, jaký typ společnosti si chcete založit, a od toho se odvíjí výše základního vkladu. Některé výdaje ale budete mít tak či tak stejně vysoké. Pojďme si je tedy teď všechny vyčíslit.
Založení společnosti s ručením omezeným
Zakládáte-li společnost s ručením omezeným, můžete využít firem, které vám společnost samy založí. To vás může vyjít od deseti až do cca čtyřiceti tisíc korun. Odvíjí se to hned od několika faktorů. Pokud si to ale chcete udělat sami, abyste měli jistotu, že vše máte tak, jak je potřeba a jak chcete, vyjde vás založení od několika tisíc až klidně po sta tisíce. To se odvíjí hlavně od toho, kolik bude činit základní kapitál vaší společnost. Pokud využijete toho, že od nového roku může základní kapitál být ve výši jedné jediné koruny, bude založení celé společnosti poměrně levné. Čím vyšší základní kapitál, tím to samozřejmě bude dražší. Od výše základního kapitálu se dále odvíjí to, kolik budete platit notáři. Založení společnosti se tak ale stalo dostupnější pro širší veřejnost a tak může začít růst téměř každý podnikatelský plán. Během zakládání společnosti s ručením omezeným budete muset dále zaplatit nejrůznější poplatky na živnostenském úřadu, na katastrálním úřadu, na obecním úřadu a dalších. Tyto poplatky budou celkem do 5 000 korun, tudíž to v celé částce nebude žádná horentní suma. Celkově vás založení společnosti s ručením omezeným může vyjít na tu stejnou částku, kterou byste zaplatili i firmě, která se zakládáním korporací zabývá, vše ale budete mít poctivě podle sebe.
Založení akciové společnost
U akciové společnosti to již bude poněkud finančně náročnější, protože každý akcionář musí do společnosti vložit minimálně 20 000 korun, a to, aby celkový základní vklad do společnosti byl minimálně 2 000 000 Kč. Opět se od této částky následně odvíjí poplatek za notáře. Ale i zde se najdou firmy, které vám se založením pomůžou. Nic není ale zadarmo a i za tuto službu si připlatíte. V tomto případě ale spíše platí, že založení akciové společnosti je lepší si udělat ve vlastní režii. Zakládáte-li akciovou společnost s veřejnou nabídkou akcií, bude muset základní kapitál činit ještě desetkrát tolik, a to konkrétně minimálně 20 000 000 korun. To už se vyplatí opravdu více společníkům, nebo rovnou právnické osobě, která tuto finanční částku dá bez větších potíží dohromady.
Založení veřejné obchodní společnosti
Při zakládání veřejné obchodní společnosti je situace velice podobná jako u společnosti s ručením omezeným. Nejnižší možný vklad do společnosti totiž není určen a ani ten nejvyšší není nijak limitován. Je tedy pouze na vás, kolik do společnosti budete chtít vložit a kolik tedy bude ve výsledku založení veřejné obchodní společnosti stát. Berte ale na vědomí, že čím vyšší bude základní vklad, tím jednodušší bude potom začátek celé korporace. A zároveň je také lepší, když je většina peněz z vaší vlastní kapsy. Nezadlužujete se tak hned na začátku, kdy ještě nevíte, jaká budoucnost na vaši firmu čeká.
Založení komanditní společnosti
U komanditní společnosti je oproti předchozímu typu minimální vklad daný, a to 5 000 korun. Ale maximální není určen. Takže opět můžete do společnosti vložit, kolik uznáte za vhodné a tak si sami určit, kolik vás založení komanditní společnosti bude stát. Ve všech případech ale platí, že čím více peněz máte do začátku, tím pevnější základy můžete vybudovat.