Virtuální sídlo firmy: kdy jde o dobrou volbu a kdy se mu naopak vyhnout?
Máte dobrý nápad a chuť podnikat? Objevili jste díru na trhu? Nebo se jednoduše chcete osamostatnit a rozvířit vody tuzemského businessu? Ať již jsou důvody, proč jste se pro založení firmy rozhodli jakékoli, věřte, že na vás čeká mnoho výzev, komplikací a problémů. Jeden z nich ovšem můžete minimalizovat díky moderní službě, která nese název virtuální sídlo. Co to vlastně ono virtuální sídlo firmy je a komu je určeno? To a ještě mnohem více se dozvíme na následujících řádcích!
Virtuální sídlo firmy jak jej (ne)znáte
Virtuální sídlo patří mezi naprosto legální služby určené moderním podnikatelům. Jelikož má ze zákona každý majitel společnosti povinnost uvádět své sídlo na řádcích obchodního rejstříku, mnozí se mohou dostat do svízelné situace. Hlásit si sídlo firmy na adresu trvalého bydliště není výhodné z několika rozličných důvodů, jež jsme si popsali v jednom z předchozích článků. Zákon ovšem neříká, v jaké formě nebo kde má být sídlo firmy trvale hlášeno, virtuální sídla proto dostala zelenou a představují perfektní alternativu pro řadu podnikatelů a firem.
Komu je virtuální sídlo firmy určeno?
Zejména začínajícím podnikatelům a těm, kteří chtějí snížit náklady společnosti na únosnou mez. Řada společností, které se na poskytování virtuálních sídel zaměřují, tuto službu nabízejí za zhruba desetinovou cenu, než je cena klasického pronájmu sídla. Tato výhoda je ovšem jednou nikoli jedinou výhodou, která je s virtuálním sídlem spojená. Další předností je také skutečnost, že virtuální sídlo je v drtivé většině případů situováno na prestižní adrese, jež obchodní klienty osloví více, než adresa umístěná v malé zapadlé vesničce. Kromě toho se díky virtuálnímu sídlu nemusíte starat o značnou část administrativy (vyřizování a přepojování telefonátů, vyzvedávání a přeposílání balíků, SMS notifikace apod.).
Další výhody s virtuálním sídlem spojené
Starosti okolo vyřizování klasického pronájmu vám mohou vstup do podnikání pořádně ztrpčit. Zdlouhavé papírování, byrokracie a v neposlední řadě i finanční zátěž vás mohou od samotné podnikatelské činnosti zdržovat, v krajním případě i odradit. Pronájem virtuálního sídla pak zařídíte pěkně z pohodlí svého domova prostřednictvím internetu nebo telefonního hovoru. Nezanedbatelnou výhodou je také skutečnost, že drtivá většina virtuálních sídel nabízí také reprezentativní kancelářské prostory a zasedací místnosti, v nichž se můžete setkávat se svými klienty nebo obchodními partnery. Rozhodnete-li se využívat virtuální sídlo situované na prestižní adrese v Praze, Brně či Ostravě, snížíte pravděpodobnost četnosti kontrol z finančního úřadu.
Kdo by se měl virtuálnímu sídlu raději vyhnout?
Ti, kteří potřebují být přítomni v kanceláři dennodenně nebo podnikatelé, pro které je přítomnost kancelářských prostor zcela nezbytná a nepostradatelná. Virtuální kancelář také není vhodná pro podnikatele, kteří vlastní firmu s více zaměstnanci. Ti by se měli poohlédnout po nějakých vhodných kancelářských prostorách s přijatelnou výší pronájmu.