V čem podnikat na malém městě? 5 tipů pro vás!
Bydlíte na malém městě a stávající pracovní pozice vás příliš nenaplňuje? Chcete rozvířit vody podnikatelského prostředí? Načerpali jste dostatek zkušeností, znalostí a dovedností? Chcete je zúročit a zjistit, zda by o ně nemělo zájem své okolí? Pak je nejvyšší čas opustit zaměstnaneckou pozici a vrhnout se do vlastního byznysu. Na vesnici či v menším městě ovšem nemusí být tak jednoduché podnikatelskou kariéru rozjet. Zpravidla platí, že město má vše, co ke svému spokojenému „životu“ potřebuje. Přesto však můžete objevit díru na trhu a zkusit štěstí třeba v jednom z 5 tipů, které jsme si pro vás připravili.
Tip č. 1 – poradenství
Rozdávat rady můžete prakticky v jakémkoli oboru. Vždy je ovšem potřeba zmapovat trh a zjistit, o jaké rady obyvatelé daného města stojí. Řídit byste se pochopitelně měli též svým vzděláním. Pokud máte vystudovánu psychologii, asi těžko přesedláte na veterinární poradenství nebo poradenství v oblasti investičního zlata či akcií. Založit si ovšem můžete třeba menší partnerskou poradnu nebo psychologickou ambulanci, o které je v současné době nevídaný zájem. Radit však můžete i v oblasti internetového marketingu. Vždy pochopitelně záleží na tom, jak je nastavena poptávka v daném městě či okrese. Tomu je pak následně nutno přizpůsobit nabídku.
Tip č. 2 – franšízové podnikání
Podnikat pod hlavičkou franšízy není nic složitého. Tento princip je primárně určen těm, kteří chtějí využít dobrého jména, popřípadě firemního know-how a zavedené značky. Tyto benefity ovšem rozhodně nejsou zadarmo. Za odkoupení franšízové smlouvy bude nutno zaplatit. U menších firem se poplatky pohybují v řádech desetitisíců, u větších a známějších firem pak jde o celé miliony.
Tip č. 3 – účetnictví a finance
O účetní je zájem v jakémkoli městě bez ohledu na jeho velikost. Podnikatelů, kteří každoročně řeší daňové přiznání, totiž naleznete všude nepřeberné množství. Máte-li k účetnictví vztah, pak se vyplatí pouvažovat právě o tomto oboru. Nemáte-li dostatečné vzdělání, není problém udělat i účetní kurz a od vysněné právě vás pak již budou dělit pouze jednotlivé účetní případy a praxe, kterou získáte časem
Tip č. 4 – zaměřte se na okolí
Bydlíte-li například u lesa, můžete vsadit na lovecký zámeček, při troše štěstí a financí i na lovecký revír pro milovníky sportovní střelby. Pokud je ovšem město situováno u řeky, můžete vsadit na půjčovnu loděk nebo po dohodě s vedením města zřídit veřejnou pláž společně s menším plážovým barem. Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Vedle nešlápnete ani s půjčovnou kol nebo třeba šlapadel.
Tip č. 5 – kavárna, cukrárna, restaurace nebo bar
Vyčleňte si den či dva a projděte město křížem, krážem. Zapátrejte v paměti a vzpomeňte si na to, co vám zde chybí nebo kdykoli v minulosti chybělo. Chtěli jste vzít svou drahou polovičku do cukrárny na dobrou kávu a zákusek? Patříte mezi milovníky italské kuchyně, ale nenašli jste žádnou restauraci, která by ukojila vaše touhy a potřeby? Super! Pak máte vynikající nápad na realizaci svého podnikatelského záměru! Věřte, že nejste jediní, komu daná věc ve městě chybí. Můžete být ale první, kdo ji ostatním obyvatelům poskytne!