Svěřenské fondy využívají především vysloužilí podnikatelé
Česku dozrála generace podnikatelů, kteří zahájili svoji činnost v 90. letech. Nyní tak v hojném počtu využívají svěřenských fondů k ochraně svého majetku.
Když se svěřenský fond konečně dostal do českých luhů a hájů, nastala celá řada problémů. Krátce po jeho zavedení se totiž zjistilo, že by se mohl stát dobrou platformou k ukrývání a praní špinavých peněz. Nyní je ale všechno ošetřeno a celý systém dobře funguje.
Velký zájem
To ostatně dokazují i data. V roce 2014, kdy bylo možné svěřenecký fond poprvé založit, této možnosti využilo jen několik desítek jednotlivců. Od té doby se ale jejich počet výrazně zvýšil. K letošnímu podzimu totiž evidence zaznamenala více než 2,5 tisíce svěřenských fondů. A není se čemu divit. Jedná se totiž o robustní nástroj, jehož služeb využijí nejen bohatí podnikatelé, ale i běžní občané.
Statistiky ale nenaznačují pouze to, že je svěřenský fond u Čechů populární. Pokud se na ně podíváme zblízka a dovolíme si předpovídat, zjistíme, že se zřejmě dočkáme dalšího růstu. Vždyť jen mezi lety 2018 a 2019 se jejich počet zdvojnásobil. Pokud se podobné porovnání bude dělat i příští rok, s největší pravděpodobností nebude počet svěřenských fondů dvojnásobný, rozhodně jich ale bude mnohem víc než dnes.
Robustní systém pro dědice
Zájem o svěřenské fondy je opodstatněný. V Česku totiž dozrála generace podnikatelů, kteří svoje firmy zakládali v devadesátých letech. V důchodovém věku buďto nemají vedení firmy komu předat, nebo se jen chtějí pojistit proti výkyvům trhu a dalším nepředvídatelným okolnostem. A přesně to svěřenský fondumožňuje.
Největší výhodou je ale zajištění hladkého přechodu mezi generacemi. A to i po smrti původního vlastníka. Svěřenecký fond tak může dobře sloužit jako závěť, kterou následně vykoná správce daného fondu. V případě nesplnění podmínek ale firma nebo majetek funguje dál bez přerušení.