s. r. o. za 1 Kč a aktuální stav v květnu 2014
Mnoho podnikatelů to již zaregistrovalo, někteří se s tím teprve sžívají, jiní o ničem zatím nevědí. Někdo je nadšený, jiným to zkomplikovalo život. Advokáti každým dnem studují štosy papírů a dokumentů, aby dokázali vše správně interpretovat. Politikům se v některých oblastech ulevilo, jiné jim však přinesly další vrásky na čele. Že pořád nevíte, o čem je řeč? Přece o nové legislativě, která vstoupila v účinnost prvního ledna tohoto roku. Přinesla spoustu novinek, komplikací, ale i zjednodušení, se kterými se všichni budeme určitě ještě několik měsíců sžívat. Sami advokáti ještě nevědí, jak si mají vysvětlovat některé nové paragrafy. Největší změny nastaly v oblasti spotřebitelských úvěrů, v dědictví, ve způsobech zakládání obchodních společností a v komplexní oblasti vedení korporací. A co se za těch pět měsíců od prvního dne v tomto roce změnilo?
Společnost s ručením omezeným stále za jednu korunu
Jelikož je pět měsíců krátká doba, zatím se nic nezměnilo na tom, že si pořád můžete založit společnost s ručením omezeným za pouhou jednu korunu. Nemusíte tak shromažďovat velké finanční částky, brát si neuvěřitelně nevýhodné půjčky od bank, nebo se zadlužovat u svých blízkých. Stačí vám taková částka, se kterou budete mít hladký start, se kterou zaplatíte počáteční vybavení do společnosti a se kterou budete mít jistou rezervu pro případy nouze. Tato legislativa se v nejbližší době nebude nijak měnit. Jak zákonodárci, tak i podnikatelé jsou více než spokojení. Každý si u této novinky našel to svoje. A česká ekonomika? Ta se konečně stává opravdu dokonale konkurenční, protože neustále přibývá nových podniků. Taktéž spousta podnikatelů se raduje. Konečně totiž mohou realizovat své plány, které ještě do roku 2013 byly pouhým snem. Určitě bude trvat minimálně několik měsíců, ne-li let, než někomu v tuto chvíli veliké usnadnění začne vadit natolik, že jej změní.
Vedení ve společnostech bude mít stále větší zodpovědnost
A co nového přinesl nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích? Z pohledu zejména spotřebitelů je výhodná další legislativní novinka. Tou je větší zodpovědnost za vedení společnosti. Všechny osoby na vedoucích pozicích tak musí dávat dobrý pozor při finančním rozhodování. Úpadek by je totiž mohl stát vše, co mají. Společnosti by tak měly lépe hospodařit, vést lepší účetnictví a více se snažit během podnikání. Jestli to bude mít právě tento výsledek, zjistíme až za několik let, kdy budeme mít možnost srovnat vývoj obchodních společností, podnikání firem a úpadek korporací před touto novinkou a po ní. V této chvíli můžeme akorát konstatovat, že větší zodpovědnost určitě nebude na škodu. A pokud jsou na vedoucích pozicích slušní a poctiví lidé, nepřinesla pro ně tato novinka vlastně nic nového.
Notář musí být vždy přítomen
Nová legislativa začátkem roku také přinesla povinnost mít notáře při sepisování zakladatelské listiny. Už tedy nestačí jen okopírovat podobu tohoto nejdůležitějšího dokumentu všech obchodních korporací na internetu a nechat si jej pouze stvrdit u notáře. Nyní musí být notář přítomen během celého procesu sepisování. Zaplatíte za něj sice mnohonásobně více, protože s ním strávíte více času, ale na druhou stranu budete mít opravdu jistotu, že vaše zakladatelská listina obsahuje vše důležité. Všechny zakladatelské listiny by tak měly být opravdu správné, sepsané podle donucujících pravidel a v souladu se zákony. Prvním krokem je ale dobrý notář. Totiž špatný notář může znamenat konec celého procesu zakládání obchodní korporace a vrácení se na úplný začátek. Dále si také zjistěte, kolik by vás v průměru mělo sepsání společenské smlouvy stát peněz, abyste nepřepláceli zbytečné horentní sumy.