Proč euro v poslední době vůči americkému dolaru oslabuje?
Přes dvacet let byl kurz euro vs. kurz dolar ve prospěch společné evropské měny. V poslední době poprvé po této době kleslo euro na tzv. paritu, kdy se jedno euro prodává za jeden dolar a měny jsou zcela vyrovnané.
Co ovlivňuje pokles eura?
Dalo by se říct, že euro tlačí dolů především obavy z dodávek energií, horší ekonomický výhled a vyšší averze k riziku na trhu. Za suroviny se přitom platí převážně v dolarech, čímž se americká měna dále posiluje.
Po koronavirové krizi jsou stále narušené dodavatelské řetězce, což se negativně promítá do nedostatku materiálu a komponentů. Průmysl se nemůže rychle oživit. Dalším faktorem je výrobní inflace, se kterou se evropské podniky potýkají už více než rok a která se negativně promítá do zahraničního obchodu.
Za pokles eura může i měnová politika Evropské centrální banky, která navzdory prudkému růstu inflace uměle oddaluje zvyšování úrokových sazeb nákupem nebo prodejem vlastní měny. Americká centrální banka naproti tomu omezuje program nákupu dluhopisů, takže je schopná rychlejší a plynulejší regulace.
Pro eurozónu je teď nejhorším scénářem dlouholeté období stagflace neboli nízkého až nulového růstu HDP v kombinaci s vysokou inflací. Tím bude bohužel růst i nezaměstnanost a problémy se prohloubí.
Jak by se mohla situace zvrátit?
Evropská vláda a Evropská centrální banka se v předchozích letech snažily snížit dopady koronavirové krize na úkor budoucích let, takže několik nadcházejících let může euro znovu oslabovat, a to hluboko pod paritu. Situaci by mohlo zvrátit vyřešení evropské energetické krize, což je v dohledné době nepravděpodobné.
Vývoj eura proti dolaru obvykle ovlivňuje i vývoj koruny proti euru. Pokud euro oslabuje, oslabuje i koruna. Aktuálně je domácí měna ovlivněná zásahy centrální banky, která má dostatek devizových rezerv a aktivně brání dalšímu oslabení. Další vývoj je ale ve hvězdách.