Podnikání a rizika: na co se připravit a jak se jim úspěšně vyhnout? Poradíme vám!
Vrhnout se do podnikání tzv. „po hlavě“ – to se příliš nevyplácí. Bez potřebných financí a zkušeností je proniknutí do podnikatelského světa poněkud riskantní. Rizika ovšem číhají na každém kroku a i toho sebelépe připraveného podnikatele mohou na jeho cestě za splněným snem nepříjemně zaskočit. Ještě před tím, než založíte svou první společnost nebo si zajdete vyřídit živnostenské oprávnění, je potřeba se se základními riziky pečlivě seznámit a snažit se jim pokud možno obloukem vyhnout. Tak tedy, pojďme na to.
Nesprávně zvolený obor podnikání
Objevili jste díru na trhu? Máte perfektní nápad? Tak pozor, ať se zbytečně neunáhlíte. To, co funguje v létě, nemusí zaručeně fungovat i v zimě. A to, k čemu lidé tíhnou jeden rok, se může záhy projevit jako propadák. Nesázejte tedy na jednu kartu a vždy mějte nějaký čerstvý podnikatelský nápad v záloze. Špatný obor podnikání sice můžete po čase změnit, negativní zkušenost, v horším případě dluhy vám ovšem zůstanou ještě po mnoho dlouhých týdnů či měsíců.
Špatná právní forma společnosti
Rozhodujete se mezi živností nebo vlastní firmou? A pokud se přikloníte na stranu firmy, vložíte své naděje do společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, komanditní společnosti nebo veřejně obchodní společnosti? Nebo snad lačně pošilháváte po společnosti Evropské? Jednotlivé typy mají svá pozitiva, ale i negativa. Vždy je tedy důležité, pečlivě prostudovat způsob založení konkrétní firmy, její základní kapitál, ale především podmínky ručení, které jsou u jednotlivých forem velmi odlišné.
Nedostatek finančních prostředků
Založit firmu není v dnešní době příliš složité. A u některých druhů firem vás nemusí limitovat ani výše základního kapitálu. Třeba takovou společnost s ručením omezeným, založíte již za pouhou jednu korunu (což by se mělo do budoucna změnit). Problém ovšem nastává mnohem později. Pokud nemáte dostatek uspořených prostředků, můžete se potýkat s problémy při zásobování, zařizování výrobních linek či prostor k podnikání. Ani výplata mezd zaměstnancům nebo pokrytí faktur od dodavatelů nepatří mezi nejméně nákladné položky, které se budou ve vašem účetnictví pravidelně objevovat. Samostatnou kapitolou je potom uvedení nového produktu či služby na trh, což také vyžaduje množství finančních prostředků. Jejich nedostatek můžete pochopitelně pokrýt úsporami z dřívějška, půjčkou nebo formou dotace, grantu či jiné peněžní pomoci.
Problémy při zakládání společnosti
Již výše jsme zmínili, že založení společnosti sice není nejtěžší, na druhou stranu však tento proces dokáže nezkušeného laika značně potrápit. Pokud bychom navíc porovnali proces zakládání společnosti s ostatními státy Evropské unie, stále se máme co učit. Pokud tedy nemáte se zakládáním firmy žádné zkušenosti a ve svém okolí nemáte nikoho, kdo by vám mohl s tímto procesem pomoci, raději oslovte profesionály a nechte si založit firmu na klíč nebo kupte již předzaloženou společnost, kterých se na našem trhu objevuje značné množství.
Nespolehliví spolupracovníci
Dávejte si také pozor na to, koho ve svých řadách zaměstnáváte. Ať už hledáte společníka do firmy nebo řadového zaměstnance, věnujte jeho výběru dostatek pozornosti. Zaměstnávat přítele nebo někoho z rodiny také nemusí být zrovna ideální volba. Problémy při podnikání totiž mohou nepříjemně narušit společenské, ale i rodinné vztahy, které se lepí jen velmi těžko.
Problémoví odběratelé/dodavatelé/zákazníci
Pozor si dávejte též na faktury a své odběratele, dodavatele nebo zákazníky. Budete-li patřit mezi dodavatele služeb či zboží, určitě se setkáte s celou řadou výmluv a důvodů, kvůli kterým je „nutno“ posunout datum splatnosti faktury, popřípadě proč vám za dodané zboží odběratel nezaplatí. V takovém případě mnohdy domluvy selhávají a je potřeba obrátit se na zkušeného právníka, který bude opět vyžadovat nějakou tu korunku.