“Nemocenská” a s. r. o. – jde to vůbec dohromady?
Pracovat sám za sebe má řadu výhod, ale také nespočet nevýhod. Jedna z nich nastává ve chvílích chřipek, nachlazení či úrazů. Nemocenská. Pokud jste klasickým zaměstnancem, prakticky nic neřešíte. Zajdete pouze do lékárny, necháte si napsat nemocenský lístek a po dobu nemocenské si užíváte domácího léčení a části ušlé mzdy. Ovšem jak je tomu v případě, že jste vlastním šéfem ve společnosti s ručením omezeným?
Společnost s ručením omezeným – zákaz všech nemocí?
V rámci společnosti s ručením omezeným jste vy tou pověřenou osobou, která musí na vše dávat bedlivý pozor. Ne jinak je tomu i při odvodu daní a poplatků na sociální a zdravotní pojištění. Právě u zdravotního pojištění přichází v tuto chvíli řada „Ale“. Pokud jej řádně platíte, což jako osoba samostatně výdělečně činná ve společnosti s ručením omezeným nemusíte, obdržíte v případě pracovní neschopnosti nemocenskou až od patnáctého dne nemoci. Oproti klasickému zaměstnanci jste tedy ve značné nevýhodě. Ten totiž už od čtvrtého do čtrnáctého dne nemoci obdrží náhradu mzdy od zaměstnavatele a od patnáctého dne od státu. Avšak na druhou stranu, pokud si nebudete nemocenské pojištění platit vůbec, neobdržíte ani po dlouhé nemoci ani korunu a budete tak odkázáni na vlastní úspory. Mnoho živnostníků a podnikatelů právě kvůli delší zdravotní neschopnosti přišlo tímto způsobem o vše, co měli i o svůj podnik. Tudíž byste alespoň minimu, což je 115 korun měsíčně, měli odvádět a následně při delší nemoci nebudete úplně bez financí.
Kolik v nemoci vlastně obdržíte?
A důležitá je i samotná částka, kterou od patnáctého dne nemoci obdržíte. Určuje se od výše měsíčního pojistného, které odvádíte na nemocenské pojištění. Odvádíte-li ku příkladu pouze 500 korun měsíčně, získáte od patnáctého dne nemoci 387 Kč na den. Platíte-li však alespoň 1 500 korun měsíčně na nemocenské pojištění, obdržíte již slušných 776 Kč na den. Maximálně pak můžete získat 857 Kč při pojistném 1 815 korun měsíčně. Minimálně pak můžete platit výše zmíněných 115 korun měsíčně, za které následně od patnáctého dne nemoci obdržíte 89 korun na den. Samotný pracovník je na tom tudíž mnohem lépe. Nejen, že se nemusí zabývat žádnými odvody, protože to za něj vyřizuje zaměstnavatel, ale i samotná výše pojistného je pak určena dle jeho měsíčního příjmu a je mu vyplacena již od čtvrtého dne nemoci.
Na co bude nemocenské pojištění dále použito?
Kromě náhrady ušlé mzdy od patnáctého dne nemoci, se nemocenské pojištění využije i na další náklady. A to například na ošetřovné, peněžitou pomoc v mateřství či vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Není tedy od věci si takové pojištění sjednat.
Zaměstnanci – další povinnosti
Pokud máte ve společnosti s ručením omezeným nějaké další zaměstnance, budete muset i za ně odvádět nemocenské pojištění. V takovém případě jeho výši vypočítáte, jak již bylo řečeno výše, dle jeho měsíčního příjmu. Máte-li pod sebou zaměstnance, jehož měsíční příjem činí 25 000 korun, měli byste za něj odvádět alespoň 1 200 korun měsíčně. Samozřejmě přesnou částku se dozvíte na internetu nebo na úřadě či v pojišťovně.
Nemocenské pojištění závěrem
Nemocenské pojištění není v našem státě žádným tichým zlem, které z vás má vysát další peníze. Jedná o skutečně velice důmyslný aparát, který má pomoct lidem v těžké nemoci, kdy nemůže docházet do práce. V této chvíli jste například zdraví, nic vás nebolí, ani vám nic nechybí, ale už víte, co bude třeba za několik let? Na nemocenské pojištění se již odvedlo několik milionů korun a další miliony byly vyplaceny zpět. V nejhorších chvílích pak taková náhrada ušlé mzdy dokáže zachránit celý podnik nebo rodinu.