Nabídka brigád – co dělat, když potřebujete pomoc?
Léto, konkrétně potom letní prázdniny se nezadržitelně blíží. Je to také doba, kdy mnoho lidí plánuje dovolenou, a také doba, kdy mnoho mladých láká nabídka brigád. Podívejme se na situaci, kdy sami podnikáte, a máte v plánu vyrazit za odpočinkem. Ale s jistotou toho, že se práce nezastaví, jelikož si najdete odpovídající náhradu. A to ve formě brigádníka. Pokud právě toto potřebujete, podívejte se s námi na to, jak najít toho nejlepšího.
Kde hledat? Zkuste osvědčené možnosti
Nejprve se podívejme na to, kde takového brigádníka nejlépe najít. Ideální je, když máte okruh známých, kde jsou mladí lidé, kteří brigádu potřebují. Můžete jim ji přímo nabídnout, díky čemuž získáte i určitou jistotu spolehlivosti daného člověka. Opomíjet ale nesmíme ani klasické možnosti, spojené s tím, že nabídka brigád je dostupná na internetu. A právě zde doporučíme inzerovat. Když jde o osvědčené možnosti, rozhodně jasně dominuje základní silná trojka, kam můžeme zařadit:
- cz
- Práce.cz
- Pracovní skupiny na Facebooku
Lákadlem je jak to, že zde najdete mnoho možných kandidátů, kteří se vám začnou ihned ozývat, tak je velkým lákadlem také to, že zde máte možnost inzerovat zdarma. Tedy v případě, že jde skutečně o kratší krátkodobou brigádnickou výpomoc. Co při zadávání inzerátu neopomíjejte, to je jasný popis práce, včetně informace o odpracovaných hodinách a sazbě. Díky tomu vám budou psát skutečně jenom ti lidé, kteří mají reálnější zájem. Nikoliv všichni, kteří se po uvedení požadovaných informací v podstatě neozvou.
Jaká smlouva je ta pravá? Ta nejjednodušší
Našli jste člověka, který dokonale vyhovuje vašim požadavkům, a to s ohledem na různá kritéria výběru? Potom nezapomeňte na to, že ústní domluva dnes nestačí. A to s ohledem na tuzemské zákony. Proto je nutné s brigádníkem uzavřít odpovídající smlouvu. Určitě se nemusíte obávat, že to musí být klasická pracovní smlouva, ze které vyplývají různé složité povinnosti. Zákon myslí i na situace, jakou je nabídka brigády, a tak je nejlepší možnou volbou takzvaná Dohoda o provedení práce. To hlavní, na co je třeba myslet, je maximální počet hodin, který nesmí překročit číslo 300. Jde o celkový součet jednoho brigádníka v jednom roce, u konkrétního zaměstnavatele. A co dále v dohodě uvést?
- Jasnou identifikaci obou smluvních stran
- Rozsah práce a sjednanou odměnu
- Práva a povinnosti obou smluvních stran
Jak je to s daněmi? Je to snadné
Zajímat byste se pochopitelně měli i o to, jak je to s konkrétními daněmi. Pokud je využita právě DPP neboli Dohoda o provedení práce, nemusíte se opět obávat čehokoliv, co by bylo jakkoliv složité. Pokud si váš brigádník nevydělá měsíčně více, než 10 000 Kč, nemusíte za něho platit ani sociální pojištění, ani zdravotní pojištění. To zaujme i jeho, jelikož v takovém případě mu zbude mnohem více v rámci čisté mzdy. To jediné, s čím je tedy nutné počítat, je daň z příjmu. Ta je podobně jako u klasických zaměstnanců stanovena na 15 procent. Nutno ale říci, že i zde existuje možnost úlevy. Jak na to? Ideální pro vás je, aby vám brigádník podepsal speciální růžový formulář, díky čemuž ani danou daň následně nemusíte řešit. I toto je výhoda brigádníků. Nutno však říci, že takový formulář může podepsat jenom student, nikoliv například člověk bez práce, který jenom hledá brigádu.
Čím dříve, tím lépe
Může se zdát, že brigádníka je dobré hledat až pár dní před tím, než se chystáte na dovolenou. Je to velký omyl. My doporučujeme hledat skutečně s předstihem. Jaký je hlavní důvod? Je to jejich obecná nespolehlivost. Nemusí vůbec přijít na domluvenou schůzku, nemusí přijít následující den, nebo mohou mít jiné absence. Problém v takovém případě je, že jako zaměstnavatel na DPP v podstatě nic nezmůžete – na rozdíl od klasické pracovní smlouvy, kde je možné dát zaměstnanci takzvaný paragraf.
Jedinou motivací se tak stávají peníze. Zaměstnejte brigádníka dříve, než budete potřebovat. Když bude chodit pravidelně, již si něco vydělá. Peníze však vyplácejte ve zvoleném výplatním termínu. Když se nedostaví, můžete mu daný den absence z výplaty strhnout. Když bude mít něco vyděláno, může ho to více motivovat k tomu, aby do práce chodil a splnil své povinnosti tak, jak je uvedeno ve smlouvě.
Od kolika let je nabídka brigády pro studenty určena?
Důležité je zmínit i to, jaká je správná věková hranice proto, aby u vás právě mladí lidé mohli pracovat. Jelikož k sepsání smlouvy bude nezbytný doklad jejich totožnosti, je více než pochopitelné, že hraničním a oficiálním věkem je 15 let. O tomto věku se také zmiňují samotné zákony. Musíme ale dodat, že tento věk se týká běžných prací, u kterých se nemanipuluje s hotovostí. Pokud bude mít brigádník na starost také peníze, je třeba říci, že už je nutné, aby dosáhl plnoletosti, tedy osmnácti let věku. I na toto je třeba brát ohled. I když často platí pravidlo, že kde není žalobce, tam není ani soudce, mohou nastat situace, kdy dojde k problému, a rázem zjistíte, že právě vlivem nedodržení zákonů máte problém vy, nikoliv brigádník.