Kolik stojí rozjezd podnikání?
Chcete začít podnikat? Máte již vše promyšleno, ale vůbec netušíte, kolik vás to vlastně bude stát? Chcete-li začít podnikat v „obvyklé“ sféře, jako je například výroba a prodej originálních výrobků, nebo poskytování služeb, můžete se naprosto bez obav začíst do následujících řádků. Máte-li však v „merku“ něco mnohem víc originálního k čemu navíc budete potřebovat například i speciální vybavení, musíte počítat s tím, že nějaké peníze navíc budete muset investovat i do speciálního vybavení a dalších věcí, které se například ostatních podnikatelů vůbec netýkají.
Čas jsou peníze
Jako první budete muset oželet nějaké peníze z vaší současné práce, máte-li vlastně nějakou, protože spoustu času, jež představuje ušlou mzdu, budete muset věnovat přípravě podnikání. Tuto částku jen těžko zde vyčíslíme a jen těžko určíme, kolik to bude právě u vás. Jen vy sami si můžete spočítat, kolik času obětujete vašemu podnikání a kolik to tedy bude činit v penězích. Nejste-li aktuálně nikde zaměstnaný, lépe pro vás, protože nepřicházíte o žádnou mzdu, ale pouze o svůj volný čas. Tato první položka v našem výčtu je tedy spíše teoretická a sami si musíte určit, kolik na ni vlastně obětujete a dáte.
Obíhání úřadů také bude něco stát
Dalším krokem v začátcích podnikání je návštěva nejrůznějších úřadů. Tím nejzákladnějším, který navštíví každý začínající podnikatel, je živnostenský úřad. Ten se nachází ve všech větších městech, takže nebudete muset chodit příliš daleko. Peníze v podobě vysokých cestovních nákladů byste tedy měli ušetřit. Na živnostenském úřadu vyplníte formulář pro ohlášení živnosti, a to buď řemeslné, vázané nebo volné. Toto ohlášení vás bude stát, podáváte-li jej úplně poprvé, 1 000 Kč a při ohlašování další živnosti připlatíte již pouhých 500 Kč. To je tedy první reálný poplatek, který na vaší cestě za podnikáním budete muset zaplatit.
Dalšími úřady, které budete muset v některých případech navštívit, jsou například katastrální úřad, sociální úřad, úřad práce, nebo také finanční úřad. I zde budete muset podat například nějaké ohlášení nebo formulář. To už však záleží na typu podnikání, protože tyto úřady již běžně nefigurují v návštěvnickém kalendáři „obyčejných“ podnikatelů.
Další poplatky, jež si pro podnikání připravte
Nakonec se dostáváme opět k trochu teoretičtější položce, kterou nemusí nutně platit úplně všichni. Jak už totiž bylo řečeno úplně na začátku, každé podnikání je založeno na něčem jiném. Někdo podniká tak, že pracuje vlastně jako „zaměstnanec“, akorát nemá se svým zaměstnavatelem podepsanou žádnou pracovní smlouvu. Jiní zase podnikají úplně sami za sebe, kdy potřebují nejen potvrzení o schopnosti pracovat v určité oblasti, ale také výrobní prostory se spoustou strojů a výrobních zařízení. Záleží tedy naprosto a jen na vaší konkrétní situaci. Avšak existuje ještě jedna položka, jež může být totožná pro všechny podnikatele. Účet v bance. Ten si totiž mnozí se začátkem podnikání sjednávají, aby zde měli pouze peníze týkající se jejich podnikatelské činnosti. To může u některých bank představovat další částku, kterou musíte vydat, protože mnohé banky ještě i dnes zakládají bankovní účty za jistý poplatek.
Kolik si celkem musíte připravit na začátek podnikání?
Kolik budete tedy celkově potřebovat peněz do začátku podnikání? Chcete-li si pouze zřídit „živnost“, kdy následně budete pracovat pro někoho a nebudete tedy potřebovat žádné výrobní prostory, bude vám stačit maximálně 1 000 Kč. Budete-li potřebovat ještě navíc i výpis z Katastrálního úřadu, například pro potvrzení, že vlastníte výrobní prostory, připravte si dalších 100 Kč. Máte-li v plánu založit si nový bankovní účet, na kterém byste si přehledně vedli finance pouze z vašeho podnikání, může vás i tato položka přijít až na desítky korun. I když v poslední době už banky od tohoto poplatku více méně upouštějí. Pokud si potřebujete pořídit výrobní prostory i se stroji a zařízením, rozhodně budete muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy. A jak hluboko? To už záleží pouze na oblasti podnikání a na vás.