Kolik peněz budu potřebovat do začátku podnikání?
Začátek podnikání – nestálá situace pro každého, kdo si chce poradit sám, jen s odbornými radami. Taktéž vás ještě před tím, než se do toho pustíte, zajímá, kolik vás to všechno bude stát a kolik si musíte připravit? Konkrétní částku vám samozřejmě neřekneme. Ta se totiž odvíjí od toho, kolik si budete pořizovat výrobních strojů a za jakou cenu, kolik budete platit například za podnájem výrobních prostor, či za jejich samotnou koupi a spoustu dalšího. Jak vidíte, už jen u těchto položek bychom se dostali nejméně na statisíce. Jenže všechny tyto položky jsou u každého podnikatele naprosto odlišné, jelikož každý přece začíná podnikat v něčem naprosto jiném. My vám akorát vypočítáme, kolik stojí všeobecně založení podnikání, tedy všechny poplatky na úřadech, za notářský zápis a další.
První fáze – příprava
Ještě před samotným obíháním úřadů se musíte precizně na podnikání připravit. Tato fáze bývá většinou naprosto zadarmo. Většinu informací totiž najdete na internetu, nebo si necháte poradit od známého, který se již v oblasti podnikání nějakou dobu pohybuje. V této fázi si už však připravte finanční prostředky, které určitě budete potřebovat do budoucna.
Druhá fáze – úřady
Přesuneme se tedy do druhé fáze, kde již určitě alespoň jednou budete muset platit. Jedná o návštěvy nejrůznějších úřadů, finančních institucí a bank. Banku, respektive zakládání speciálního bankovního účtu, na který pošlete počáteční kapitál vaší společnosti, můžete rovnou z vašeho seznamu, kde budete platit, vyškrtnout, jelikož většina bank má v dnešní době možnost založit si nový účet zcela zadarmo. Ovšem na úřady se opravdu připravte! Nejprve navštivte Katastrální úřad, kde budete potřebovat výpis pro doložení toho, kde bude místo vašeho podnikání. Na tento výpis si připravte několik set korun. Záleží na tom, jaké další úkony navíc ještě budete požadovat. Do jednoho tisíce korun se ale určitě vejdete.
Jako další následuje živnostenský úřad, kde si budete žádat o vydání živnostenského oprávnění. Na ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání si připravte 1 000 korun, a pokud budete ohlašovat pouze další živnost, bude vám stačit 500 korun. V neposlední řadě musíte navštívit finanční úřad, kde se budete přihlašovat jako plátci daně, zdravotního a sociálního pojištění. Pro tento úkon nebudete potřebovat prakticky žádné peníze, pouze několik korun jako manipulační poplatek.
Třetí fáze – notář
Máte-li vše na úřadech vyřízeno, všechna důležitá potvrzení v ruce, můžete navštívit notáře. U něj bude zaplacená suma naprosto nejvyšší ze všech. Odměna notáři se totiž vypočítává z výše základního kapitálu. I když od nového roku 2014 můžete společnost s ručením omezeným založit už za jednu pouhou korunu, stále se vyplatí vložit do začátku podnikání vyšší částku. S tím tedy počítejte i u notáře.
Souhrn všech plateb
Pokud bychom tedy vše shrnuli, bude se jednat o částku minimálně 2 501 korun. Do této částky jsme započítali pouze jednokorunový základní kapitál a tudíž velice nízký poplatek notáři. Tato částka však s vloženým kapitálem může neuvěřitelně růst. Navíc, jak už jsme zmínili na začátku, budete dávat spoustu peněz i do základního vybavení podniku, do výrobních prostor, do počáteční propagace a do spousty dalších věcí. Začátek podnikání se tak rázem může stát neuvěřitelně drahou záležitostí. Konkrétní částku si však můžete vypočítat pouze vy sami. Nacházíte-li se tedy v naší pomyslné první fázi – tedy ve fázi přípravy, vypočítejte si, co všechno budete kupovat, co všechno budete muset zařídit a kde všude budete muset potencionálně platit. K tomu připočtěte částku, kterou jsme vám tady vypočítali a dostanete plus mínus konečnou sumu, kterou zaplatíte na začátku podnikání.