Kdy může být podnikání na živnost problém?
Živnostenské oprávnění neboli živnostenský list je dnes nejoblíbenější forma, pokud chcete začít s podnikáním. Zřízení daného dokumentu je jednoduché, rychlé a levné a podmínky jsou poměrně snadno splnitelné. Patří mezi ně:
- Plnoletost
- Čistý trestní rejstřík
- Vyplněná žádost
Pokud nad zřízením živnostenského oprávnění uvažujete, je třeba říci, že ne vždy může být veškerá podnikatelská činnost legální. Podívejte se s námi, na co si dát pozor.
Je třeba zvolit správný obor
První chybou, kterou mnoho lidí dělá, je rozhodně problém spojený s tím, že zvolí špatný obor své živnosti. Pokud podnikají v určitém odvětví a nárazově vytvoří zakázku v jiném, kterou vyfakturují, není to obvykle žádný problém a je to tolerováno. Problém by to však byl v situaci, kdy by byly sjednány určité obory činnosti, ale reálně by se podnikalo v jiných. V takovém případě už by mohl živnostenský úřad poměrně rázně zakročit. I proto se doporučuje už při samotné registraci živnostenského oprávnění zapsat co nejvíce možných souvisejících oborů. Díky tomu budete mít určité jistoty i klid v duši.
Podotknout ale musíme, že se přesto najdou oblasti, kdy činnost v jiném oboru vykonat nelze. Jedním z příkladů může být oblast výpočetní techniky. Pokud jde o její klasický prodej, stačí standardní velkoobchod a maloobchod. Pokud by ale bylo cílem počítač otevřít a některé komponenty vyměnit, už to možné není, a to ani nárazově. Důvodem je to, že s tím je spojena živnost založená na potřebné vyhlášce. Kdo ji nemá, ten nemůže daný úkon za žádných okolností vykonat.
Pozor na živnostenský a autorský zákon
I zde může mít celá řada lidí velké problémy. Důvodem jsou činnosti, které spadají pod autorské zákony. Může to být například malování a grafika. Pokud jde o tvorbu grafiky například na webové stránky, nebo v rámci reklamních bannerů, je správné mít živnostenské oprávnění na tyto konkrétní činnosti. Pokud jde o malbu různých obrazů, které primárně slouží jako umělecká díla, už se jedná o uměleckou činnost a je nutné vše řešit podle autorského zákona. Činnost se může klasiky fakturovat, ale živnostenský list zde není třeba a vše by mělo spadat pod autorský zákon.
Podobně na tom může být také oblast psaní textů. I zde je třeba rozlišit, o jaké psaní se jedná. Pokud jde především o reklamní texty, které následně slouží v mnoha oborech, a to k marketingu, nebo přímému výdělku peněz, je třeba mít živnostenské oprávnění a fakturovat klasiky. Pokud jde ale o standardní umělecká díla, už je opět třeba myslet na to, že celou věc bude řešit autorský zákon. Jde například o situace, kdy daný autor píše:
- Povídky
- Básně
- Knihy
Pozor i na Švarc systém
Jde o celkem zajímavou specialitu, známou výhradně v českých zemích. Název je určený podle podnikatele Švarce, který sám přišel s tím, že bude takto zaměstnávat své lidi. O čem je řeč? Jednoduše chtěl zaměstnat pracovníky, ale chtěl se vyhnout odvodům. Proto si daní lidé udělali živnost a začali s tím v podstatě jenom spolupracovat. Využívali však jeho kanceláře, výpočetní techniku a mnoho dalších věcí. Pracovali tak v sídle jeho firmy. Brzy se to státu přestalo líbit a danou možnost zaměstnávání jasně zakázal. Dnes je tedy Švarc systém nelegální.
Pokud tedy máte živnostenský list, ale pracujete přímo ve firmě a využíváte její věci a pomůcky, je to s velkou pravděpodobností právě Švarc systém, jelikož správně byste měli být zaměstnání v klasickém poměru. Pokud ale pracujete hlavně z domova, se svou výpočetní technikou a pomůckami, nebo jste přímo subdodavatelem určité zakázky, není to jakýkoliv problém. To je dobré mít na paměti kdykoliv budete chtít pro někoho pracovat, nebo budete chtít kohokoliv pod sebe.
Víte, jak je to s ručením?
Zmínili jsme několik hlavních problémů a nyní se podívejme i na ten, který souvisí přímo s financemi. Konkrétně s těmi, kterými ručíte. To je dnes poměrně výrazný problém, pokud máte živnostenské oprávnění. Důvod je ten, že pokud něco selže, ručíte za dané problémy celým svým majetkem. Nikoliv pouze tím, který jste koupili na IČ. Ručíte vším, co patří vám jako fyzické osobě. V podstatě vše, co máte doma, bude použito na úhradu dluhů, které jste jako živnostník udělali. I když jste je nezavinili. Zde je výhodou společnost s ručením omezením, kde se vše řeší maximálně do výše základního kapitálu.
Problém je i v předání byznysu
Pokud máte klasickou právnickou osobu, tedy firmu, můžete ji věnovat, prodat, nebo upravit podíly i členy ve firmě. Znamená to, že ta bude fungovat stále, jenom se mohou měnit lidé, kteří v ní jsou. U živnosti je to jinak. Zde tuto možnost nemáte. Pokud například zemřete, končí firma s vámi a pokud někdo z rodiny bude chtít pokračovat, bude muset převzít klienty, ale už fakturovat pod svým IČ. Ještě větší problém může nastat třeba v případě různých trvalých následků, kdy jediným člověkem, který bude moci vydat určité podnikatelské rozhodnutí, budete jenom vy a nikdo jiný. I to je jedno z hlavních rizik, které dnes přináší podnikání spojené s tím, že vlastníte živnostenské oprávnění.