Jak začít podnikat při studiu? Je to rychlé a jednoduché!
Přestalo vás bavit makat na brigádách za minimální mzdu? Potřebujete nějakou tu kačku navíc na festivaly, pivka s kamarády nebo máte jednoduše zajímavý podnikatelský nápad a nechce se vám čekat, až dostudujete? Ať už je důvod, proč si pohráváte s myšlenkou na podnikání při studiu jakýkoli, existuje hned několik důvodů, proč stojí za to české podnikatelské prostředí rozvířit. Nastavená legislativa dokonce mladým studentům-podnikatelům nahrává. Ti mohou pracovat na svém podnikatelském záměru a to bez nutnosti úhrady plateb, kterým se podnikající absolventi nevyhnou. Pojďme se společně podívat, jak začít podnikat při studiu a co s sebou tento krok nese.
Začít podnikat při studiu je otázkou jednoho dopoledne
Abyste mohli začít podnikat, budete s největší pravděpodobností potřebovat živnostenské oprávnění. Dříve bylo získání tohoto oprávnění (živnostenského listu) poměrně složitou a komplikovanou záležitostí, v níž sehrávala hlavní úlohu otravná a nikdy nekončící byrokracie. Abyste vůbec živnostenský list získali, museli jste osobně zajít na finanční úřad živnostenský úřad, správu sociálního zabezpečení a na svou pojišťovnu. Dnes stačí navštívit živnostenský úřad kdekoli (nejen v místě svého bydliště), vyplnit jednoduchý Jednotný registrační formulář, zaplatit menší poplatek a o nic dalšího se prakticky nemusíte starat.
Jak to chodí na „živnostňáku“?
V první řadě je důležité zjistit si, kdy mají na úřadě otevírací a zejména pak úřední hodiny. Pokud chcete zastihnout úřednice v dobrém rozpoložení, vydejte se na úřad pokud možno brzy ráno a s úsměvem na rtech. Oboustranná vstřícnost, stejně jako ochota může nutnou byrokracii posunout na zcela jiný level. Jakmile na úřad dorazíte, vydejte se k příslušným dveřím. Uvnitř obdržíte výše zmíněný formulář, který společně s úřednicí vyplníte. Zvolíte si obor podnikání, sepíšete základní údaje o své osobě a pojišťovně a po zaplacení 1000 Kč poplatku obdržíte výpis. Živnostenský úřad by pak měl na základě tohoto Jednotného registračního formuláře sám informovat finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a vaši pojišťovnu. Zda se tak opravdu stalo, je lepší ověřit osobní návštěvou nebo zavoláním.
Výhody podnikání při studiu
Zřejmě tou největší výhodou je skutečnost, že během podnikání a studia nemusíte platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Jen pro představu – v roce 2015 tyto zálohy v součtu vyšplhaly téměř na 3 700 Kč za měsíc, což rozhodně není nikterak zanedbatelná částka. Jednou z dalších výhod je také možnost uplatnění daňové slevy na studenta. Tuto slevu uplatníte v daňovém přiznání, které zpracováváte (nebo si můžete nechat zpracovat) jednou ročně spolu s Přehledem. Další výhodou je jistě skutečnost, že na zisky společnosti nemusíte nijak zvláště spěchat, od čehož se odvíjí nepřiměřený risk. Kromě toho máte hlavou plnou kreativních nápadů, které stačí pouze vypustit do světa.
Jak na to?
Základem je nepochybně dobrý nápad a chuť změnit dosavadní styl a zajeté stereotypy. Mějte na paměti, že ne každé podnikání může přinést své ovoce, proto se vyplatí důkladně zmapovat trh a najít na něm díru, která potřebuje zalepit. Pokud vás na začátku tíží nedostatek finančních prostředků, zkuste ten to problém řešit v rámci rodinných financí a vyhněte se půjčkám. Ono zadlužit se ještě během studentských let, to není nic příjemného. A stín neúspěšného podnikatelského záměru vás může provázet ještě mnoho dalších let, což za jedno unáhlené rozhodnutí určitě nestojí.