Jak začít podnikat od nuly? Pár praktických rad a tipů pro vás!
Rozhodli jste se rozvířit podnikatelské vody? Začíná se vám protivit vztah zaměstnanec vs. zaměstnavatel? Máte dobrý nápad a chuť podnikat? Pokud jste alespoň na dvě ze tří výše položených otázek odpověděli kladně, pak jsou následující řádky plné praktických rad a tipů určeny právě vám! Jestliže nemáte žádné zkušenosti, ba ani základní kapitál, který byste mohli podnikání obětovat, bude dobré, pokud tento článek prolouskáte a jednotlivé rady si vezmete k srdci. Začít podnikat od nuly není nic jednoduchého. Na druhou stranu to není nemožné a my víme, jak na to!
Rada č. 1: Sežeňte peníze či sponzory
Ať už rozjíždíte malou účetní firmu, uvádíte na trh inovativní výrobek či postup nebo se snažíte rozvířit vody internetového marketingu, peníze jednoduše budete potřebovat. I přesto, že dnes založíte společnost s ručením omezeným za pouhopouhou jednu českou korunu, finance jsou pro vaše podnikání nezbytné. Nemáte-li žádné úspory z dřívějška, nabízí se půjčka pro podnikatele, podnikatelský inkubátor, využití státních či evropských dotací, nebo oslovení tzv. „Business Angels“. Zajímavou možností, jak získat peníze na vysněné podnikání, je využití systému crowdfunding, který ovšem u nás není tak rozšířený jako v zahraničí. Spoustu zajímavostí o této inovativní myšlence se dočtete v jednom z našich předchozích článků.
Rada č. 2: Vyberte si správné společníky
Podnikat v rámci rodiny se příliš nevyplácí. Občas to sice může vyjít, v 90 % však přijdete nejen o peníze, ale také o dobré vztahy uvnitř rodiny. Pro podnikání proto doporučujeme hledat vhodné kandidáty na společníky mezi známými či přáteli. I zde ovšem počítejte s tím, že to nemusí vyjít a vy přijdete nejen o firmu, ale také o blízkého přítele. Peníze dělí rodiny, ničí vztahy i povahy, mějte to při výběru spolupracovníků a společníků na mysli.
Rada č. 3: Otestujte trh
Natisknout půl milionů výtisků pro vás „inovativní kuchařky“ vyneslo řadě autorů rychlý pád. Nechte se inspirovat jejich chybami a přešlapy a neopakujte je! Nejdříve poznejte potřeby svých zákazníků, oslovte je a otestujte trh. Uveďte na něj svou novinku a počkejte si na reakce. V tom lepším případě se z vás během několika mála dnů stane úspěšný podnikatel, za jehož výrobek mu budou chtít zákazníky utrhat ruce, v tom horším skončíte se ztrátou iluzí avšak cennou zpětnou vazbou, která vám pomůže vylepšit produkt tak, aby se o něj zákazníci doopravdy poprali.
Rada č. 4: Neopouštějte stávající práci
Zřejmě ta největší hloupost je dát výpověď ve stávající práci a s hlavou plnou nápadů a ideálů se vrhnout do světa podnikání. Mějte na paměti, že ať už se budete snažit sebevíc, nemusí to vyjít! Proto je potřeba počítat i s touto variantou. Pokud navíc nemáte žádné úspory z minula, můžete se během několika měsíců ocitnout lidově řečeno „na dlažbě“ s prázdnou kapsou a hromadou dluhů. Práci opouštějte až ve chvíli, kdy si vytvoříte železnou rezervu a vaše podnikání bude doopravdy výnosné.
Rada č. 5: Vzdělávejte se!
Učený z nebe nespadl, a pokud si myslíte, že podnikat se dá i bez toho, abyste řešili spoustu věcí okolo (včetně nenáviděné a zdlouhavé administrativy), tak se šeredně pletete. Nastudujte, jak vlastně taková firma funguje, co všechno je nutné pro její bezpečné založení a vedení a najměte si také dobrou účetní. Samostudiu se ale pochopitelně nezapomínejte věnovat i v rámci vašeho oboru. Vždy totiž můžete být o krok dále, než konkurence. A to vaši zákazníci zaručeně ocení!
Rada č. 6: Neklesejte na mysli s prvotními neúspěchy
Podnikání není pro každého, na druhou stranu však není dobré opouštět své plány a sny po prvním neúspěchu. Berte jej jako výzvu a poučte se pro budoucí obchody. Projděte si svůj podnikatelský plán, proveďte revizi, vyčistěte hlavu s kamarády či rodinou v oblíbené hospůdce, chyťte příležitost „za pačesy“ a jděte vstříc novým výzvám! Jedině tak se můžete stát součástí komunity úspěšných podnikatelů, která dokáže z života a příležitosti, jež jim byla dána, vytěžit maximum!