Jak vybrat podnikatelský účet?
S podnikáním ve většině případů souvisí také přijímání plateb, a to obvykle skrz bankovní účet. Aby to bylo umožněno i vám, je samozřejmě jasné, že bez bankovního účtu jde v dnešní době podnikat poměrně komplikovaně. Podívejme se proto společně na to, jak vybrat podnikatelský účet, který vám dokonale poslouží k vašim účelům.
To první, na co je nutné se zaměřit, to jsou rozhodně samotné banky, které podnikatelské účty nabízejí. Zde nutno říci, že je třeba vždy vybrat produkt, který bude primárně určený k podnikání. Jinak to může být porušení podmínek banky. Pokud se ale podíváme na to, jak hovoří zákon, tak ten nijak nespecifikuje povinnost existence podnikatelského účtu. V praxi to tedy znamená, že podnikat bychom klidně mohli i s účtem osobním. Banky to však jenom málokdy dovolí.
Co by mělo být prioritou? Cena
To první, na co je třeba hledět, to je určitě cena. Tedy to, kolik bude podnikatelský účet konkrétně stát. V zájmu každého člověka je dnes hlavně to, aby platil co nejméně. A to by mělo být i vaší prioritou. Obecně platí, že mnohem lepší volbou jsou hlavně menší banky. Ty nabízejí nejenom podnikatelům celou řadu výhod. Mezi ty patří právě i ceny svých účtů. Pokud je něco, co by mělo být pro podnikatele doslova samozřejmé, potom sem patří:
- Nulový poplatek za vedení
- Bezplatné odchozí platby
- Bezplatné pohyby na účtu
Dále ale je možné hledět i na řadu dalších věcí, které mohou být zdarma. Třeba výběry v bankomatech, manipulace s hotovostí na pobočce a mnoho dalšího. Čím více toho neplatíte, tím pro vás lépe. Dnes už existují banky, u kterých podnikatelé neplatí ani korunu, a to účet využívají doslova naplno.
Roli může hrát i dostupnost
Dobré je říci, že i když díky internetovému i mobilnímu bankovnictví není problém vyřídit řadu věcí online, stále mohou existovat situace, kdy bude nutné navštívit pobočku. Stejná věc může být spojena s výběrem peněz, kdy bude zase potřeba navštívit nejbližší bankomat. Podnikatelské účty je proto vhodné volit i s ohledem na to, aby pobočka, stejně jako bankomat, byly dobře dostupné. Dnes není nic výjimečného, že většina bank sídlí alespoň v okresních nebo krajských městech a tak to s dostupností není zase až tak velký problém.
Klasické ovládání účtu by mělo být samozřejmostí
Na čem jsou současné banky v rámci podnikatelského účtu velmi dobře? Je to oblast ovládání účtu. Dnes není problém využívat internetové bankovnictví, stejně jako mobilní bankovnictví, nebo to telefonní. Jde o služby, které vše zjednodušují a měly by být prioritou. Stejně tak by měla být prioritou i bohatá nabídka různých plateb, jako jsou ty klasické, stejně trvalé příkazy, nebo i povolení k inkasu. I to jsou věci, které dnes podnikatel rozhodně dokáže velmi aktivně využívat.
Podnikatelský účet může být v různých měnách
Podnikání dnes nemusí být zaměřené nutně jenom na tuzemský trh. Není absolutně nic výjimečného, že mnoho podnikatelů spolupracuje se zahraničím. Jsou dokonce tací, kteří mají klienty jenom z cizích zemí. V takovém případě je jasné, že by tomu měl být přizpůsobený i podnikatelský účet. Jak konkrétně? Samozřejmě s ohledem na měnu. Správná banka by měla umožnit vedení účtu v celé řadě různorodých měn. Díky tomu je platba za fakturu přijata v té měně, ve které také odešla. Mezi nejznámější možnosti dnes patří:
- Česká koruna
- Euro
- Dolar
Pokud účet v cizí měně nutně nebudete chtít, a to proto, že budete přijímat i peníze od tuzemských podnikatelů, je dobré hledět také na výši kurzu. Každá zahraniční platba se bude převádět na českou korunu a vaším cílem by mělo být to, aby byla převedena co možná nejvýhodněji.
Myslete také na budoucnost
V jakém konkrétním směru? Samozřejmě v tom, že možná budete potřebovat finanční prostředky na investice do své firmy, hlavně v souvislosti s jejím rozšířením. Není nic neobvyklého, že ideální je vždy žádat u své banky, kde máte k dispozici dostatečné obraty. Pokud s tím souhlasíte, je při výběru podnikatelského účtu myslet i tímto směrem. Tedy na to, zda úvěry pro podnikatele jsou dostupné, stejně jako je dobré hledět i na to, v jakých podobách jsou dostupné, nebo jaká je úroková sazba. Na druhou stranu dodejme, že s výpisy z účtu a daňovým přiznáním dnes není problém vyrazit i do ostatních bank. Proto tento důvod není zase až tak důležitý, ale rozhodně je dobré ho alespoň částečně zohlednit.
Samotné založení by mělo být snadné
Pojďme na to poslední, na co se soustředit při výběru podnikatelského účtu. Je to jeho založení jako takové. Rozhodně by nemělo být nijak složité a mělo by být spojeno s jednou krátkou návštěvou. Při té předložíte pár dokumentů a účet je založen. Některé banky však dokážou klientům vycházet ještě výrazně vstříc a umožní založení online. Jak funguje? Je to velmi jednoduché. Prostřednictvím internetu jsou vyplněny potřebné údaje. Následně se na kontaktní adresu firmy dostaví kurýr se smlouvou, která se podepíše, ověří se totožnost a bankovní účet je založený. Ideální volba pro vytížené podnikatele, kterým se nechce opouštět pobočku.