Jak vybrat nejvhodnější bankovní účet před začátkem podnikání
Jak vybrat bankovní účet? Začínáte podnikat a je vám jasné, že budete pro tuto činnost potřebovat vlastní bankovní účet – ať už první vlastní ve vašem životě nebo třeba jen jiný typ účtu, než je ten, který používáte nyní. Jak ale zjistíte, který typ bankovního účtu pro vás bude ten pravý? Pojďme se podívat na rozdíly mezi typy účtů, které pro vás v tomto případě přicházejí v úvahu.
Rozdíly mezi klasickým bankovním účtem a účtem pro podnikatele
Už ze zásady bývá samotné vedení podnikatelského účtu a jeho správa značně dražší než u účtu klasického, ovšem právě díky tomuto typu účtu můžete lépe dosáhnout na úvěr pro podnikatele, který je pro většinu začínajících podnikatelů velice podstatný a bez něj by svůj byznys rozjížděli jen velice těžko. Cenový rozdíl banky ospravedlňují jako poplatek za rozdílné potřeby. Pokud ovšem jste osobou samostatně výdělečně činnou, váš byznys je teprve v začátcích a víte, že měsíčně provedete sotva pár bankovních transakcí, měl by vám plně dostačovat servis klasického bankovního účtu a ještě s ním ušetříte spoustu peněz v podobě měsíčních i nárazových poplatků. Naopak účet bankou určený podnikatelům se vám vyplatí v případech, kdy víte, že provedených transakcí bude značně více, například kolem stovek měsíčně.
Druhy podnikatelských účtů
Sortiment každé banky dokáže nabídnout podnikatelské účty – ty se dělí na několik základních skupin, ze kterých jako podnikatel vybíráte – rozdíl je především v tom, jestli jste osoba samostatně výdělečně činná, neboli OSVČ, nebo vlastníte přímo nějaký podnik – tam se opět typy účtů dělí podle velikosti firmy – od té nejmenší, čítající do desítky zaměstnanců, po firmy, které zaměstnávají desetitisíce lidí. Můžete také zvolit účet profesní, určený konkrétně pro lékaře, právníky, atd. nebo účet určený neziskové organizaci či bytovému družstvu.
S rozhodnutím pro podnikatelský účet ještě nejste u konce
Pokud jste se rozhodli pro používání účtu přímo pro podnikatele, čeká vás ještě spousta dalších možností volby. Především jde o rozhodnutí, jestli účet chcete využívat v jeho základní podobě nebo si k němu zvolíte další balíček služeb. V případě volby balíčku navíc už záleží na nabídce konkrétní banky, která vám buď nabídne přímo účet s balíčkem služeb, v rámci jehož poplatku za vedení už jsou dané služby započítány, nebo prostě jakousi výbavu za příplatek.
Příplatkový typ účtu
Podíváme-li se na ,,příplatkový“ typ účtu, tady jde bohužel především o příplatek za ,,klasické” služby, na které je většina z nás zvyklá u běžného bankovního účtu – internetové bankovnictví, GSM bankovnictví, možnost vlastnit prestižnější platební kartu nebo větší počet karet. Pokud bychom ale měli vybrat z těchto příplatkových služeb i něco na míru pro podnikatele nebo firmu, byla by to například možnost mít účet vedený v rámci cizí měny, získat poradenství ohledně investic nebo osobního bankéře.
Účet na míru
Na druhou stranu ,,balíčkový“ typ účtu, neboli ten, u kterého zaplatíme vyšší poplatek za vedení a na základě toho získáme přesně složený balíček služeb – tady jde opět o podobné věci jako u předchozího typu, ovšem ještě s pár možnostmi navíc – jmenujme například veškeré platební transakce v rámci České republiky zdarma nebo lepší zhodnocení vkladu. Za vedení takovéhoto účtu měsíčně můžete ovšem zaplatit až tisíce korun! Avšak firma, která měsíčně provede stovky až tisíce transakcí, určitě ocení, že za jednorázový poplatek bude mít všechny tyto operace zdarma.
Kam pro radu
Doporučujeme vyhledání jednotlivých ,,balíčkových“ účtů u různých bank a srovnání jejich cen v porovnání s tím, jaké služby hodláte na účtu skutečně využívat. S tímto propočtem vám samozřejmě, jakožto potencionálnímu klientovi, rádi pomohou a poradí přímo v bance při výběru.