Jak vybrat nejvhodnější bankovní účet před začátkem podnikání
V dnešní době je velice snadné změnit banku, či založit nový podnikatelský účet. Pokud tedy není váš aktuální bankovní účet nejlevnější a zaregistrovali jste u konkurenčních bank lepší nabídky, nezdráhejte se a přejděte k jiné bance. Na bankovním trhu je spousta nabídek bankovních účtů, které se pro vás snaží banky co nejvíce přizpůsobit. Nebojte se tedy nějakou banku oslovit a zeptat se, co je pro vás ochotna slevit ze svých požadavků a co přesně nabízí. Jak tedy vybrat ten nejvhodnější bankovní účet před začátkem podnikání?
Připravte si konkrétní požadavky
Chcete-li opravdu ten nejlepší bankovní účet, připravte si předem konkrétní a důsledně vypracované informace, co od bankovního účtu očekáváte, jaký máte měsíční obrat, kolik transakcí za měsíc na stávajícím účtu provedete, kolik máte v průměru příchozích a odchozích transakcí, plateb SIPO, trvalých příkazů i počet výběrů z bankomatu, jak často budete bankovní účet využívat, zda chcete nějaký úrok, nebo budete naopak občas čerpat do mínusových hodnot, kolik aktuálně platíte za vedení vašeho bankovního účtu apod. Tyto informace potřebujete hlavně proto, aby vám pracovník v bance byl schopný doporučit nejoptimálnější účet, sdělil vám cenu, za kterou budete za vedení účtu platit a nabídl vám již hotový balíček bankovních služeb nebo transparentní účet. Také během této přípravné fáze zmapujte co nejvíce nabídek různých bank a zároveň i možnosti, jaké máte.
Chcete obsluhovat účet pouze po internetu nebo také na pobočce?
Dále si také odpovězte na otázku, jestli chcete bankovní účet obsluhovat pouze po internetu, nebo budete také využívat osobního kontaktu s pracovníky na pobočce. Bankovní účty, které jsou vedené pouze na internetu, bývají cenově zvýhodněné, tedy pro vás lepší varianta. Ovšem pokud pak chcete nějaký krok udělat osobně, očekávejte vysoké příplatky. U bankovních účtů vedených na internetu také bývá mnoho služeb zcela zdarma, vždy se ovšem zeptejte, jaké transakce už jsou zpoplatněné. Jestliže chcete spíše využívat pobočkovou síť banky, podívejte se, které banky mají pobočky nejblíže vašemu bydlišti nebo pracovišti, abyste nemuseli zbytečně kvůli každé transakci jezdit daleko.
Důležitý je i počet karet vydávaných k bankovnímu účtu
Poplatek za vedení bankovního účtu se může cenově lišit i podle toho, kolik platebních karet k němu automaticky dostanete. Zeptejte se tedy i za cenu, kolik budou tyto karty stát a na podmínky, za kterých vám je banka vystaví. Další důležitou otázkou v oblasti platebních karet je, kolik výběrů z bankomatu bude měsíčně zdarma a jakou částku zaplatíte za další výběry. Pokud víte, že budete vybírat i z cizích bankomatů, nebo v zahraničí, zeptejte se i na poplatek za tyto výběry.
Pokud vám něco nesedí, změňte banku
Změnit banku, změnit bankovní účet nebo pořídit si zcela nový účet je dnes velice snadné, a to díky kodexu mobility České bankovní asociace, proto se nebojte využít tuto možnost. Pokud chcete tedy změnit banku, počítejte s tím, že tento proces bude trvat asi patnáct pracovních dnů. O vše by se měla zdarma postarat nová banka, u které si zakládáte váš nový bankovní účet. Jedinou nepříjemností, na kterou musíte myslet, je vrácení platební karty vaší původní bance. Založení nového účtu tedy správně načasujte, abyste se vyhnuli období, kdy provádíte trvalé příkazy, platby přes SIPO a další platební operace. Do nové banky přinesete pouze dva doklady totožnosti, zřídíte zde dispoziční oprávnění a vyplníte žádost o změnu banky. Po zrušení vašeho starého účtu si pro jistotu ještě ponechte na dobu čtyř let všechny výpisy pro řešení případných budoucích sporů.