Jak správně zvolit podnikatelský účet? Je to složitější, než si myslíte!
Vybrat podnikatelský účet, to není jenom tak. Protože bank, které tento produkt nabízejí, operuje na našem trhu vskutku velká spousta, není příliš jednoduché, zorientovat se v jednotlivých nabídkách. Abyste u vybrané banky zbytečně neplatili za něco, co budete mít jinde zdarma, vyplatí se porovnat ceny podnikatelských účtů, ale i doplňkové služby, které bankovní společnost nabízí. Pojďme se podívat na základní parametry, podle kterých podnikatelský účet vybírat.
Na co se při výběru podnikatelského účtu zaměřit?
O tom, zda s bankou uzavřít smlouvu či nikoli by vás měla přesvědčit již samotná cena vedení podnikatelského účtu. Řada větších bank své klienty za vedení účtu pro podnikatele vesele kasíruje a nutno podotknou, že se nejedná o částky nikterak zanedbatelné. Ba právě naopak! Třeba u České spořitelny zaplatíte za vedení účtu profit Light skoro 160 korun. A další bankovní giganti ji vesele následují. Ovšem najdou se také banky, které si za vedení účtu neúčtují ani korunu. Nutno podotknout, že ve směs se jedná o menší nebo nové banky, které jsou na našem trhu teprve krátce. Bezplatné vedení účtu však nabízí Equabank nebo mBank.
Ať už zvolíte účet u banky, která si za jeho vedení neúčtuje ani korunu nebo naopak zvolíte bankovního giganta, který se vás nebude bát každý měsíc zkasírovat, vždy se informujte, co vše je v měsíčním vedení účtu zahrnuto. Některé banky omezují počet příchozích či odchozích plateb nebo výběry z bankomatu. Je také dobré zjistit si, zda můžete bezplatně vybírat peníze pouze z bankomatu dané banky nebo kteréhokoli jiného bankomatu. Co vás ale bude zajímat nejvíce, jsou zřejmě příchozí a odchozí platby včetně těch zahraničních. A právě zahraniční převody peněz se vám můžou u některých bank řádně prodražit. Například ale taková FIO banka nabízí převody ze Slovenska zcela zdarma!
Banku měnit nemusíte!
Pokud jste se svým stávajícím bankovním ústavem spokojeni, ale nechcete dohromady míchat soukromý a podnikatelský účet, můžete banku požádat o založení nového účtu. V tomto případě jistě vaši loajalitu ocení a odmění se vám nějakým bonusovým balíčkem či slevou. Chcete-li své peníze zhodnotit, můžete si k běžnému účtu zařídit též účet spořicí, díky němuž můžete přijaté prostředky zajímavě rozmnožit. I zde je ovšem potřeba informovat se o konkrétních podmínkách a nabídkách bank.
3 důvody, proč mít osobní a podnikatelský účet
Důvod č. 1 – nemícháte soukromý život a podnikání
Pokud byste měli pouze jeden účet, z něhož by odcházely jak firemní platby, tak výdaje na soukromé účely, věřte, že nebudete působit příliš profesionálním dojmem. Ona taková platba za nákup v supermarketu vedle převodu statisícové sumy nepůsobí zrovna dvakrát košér. Kromě toho je takové účetnictví dosti nepřehledné.
Důvod č. 2 – chráníte si své soukromí
Finanční úřad si může v případě nesrovnalostí vyžádat výpis z podnikatelského účtu a jednotlivé položky dohledat. Pokud ovšem podnikatelský a osobní účet neoddělujete, nejen, že úředníkovi notně zamotáte hlavu a prokazování se může nepříjemně natáhnout, také mu odhalíte veškeré své soukromé výdaje, po kterých mu pochopitelně nic není.
Důvod č. 3 – můžete uplatnit nákladové položky z podnikatelského účtu do výdajů
Jestliže uplatňujete tzv. paušál výdajem, výše zmíněná výhoda pro vás asi nebude příliš zajímavá. Pokud si však uplatňujete skutečné výdaje, není možné si jakoukoli položku ze soukromého běžného účtu uplatnit ve svých výdajích. Položky z podnikatelského účtu samozřejmě můžete uplatňovat dle libosti.