E-tržby se nezadržitelně blíží: Dotknou se také vás?
Rok 2016 a roky následující budou pro drtivou většinu živnostníků zlomové. Od prosince musí elektronickou evidenci tržeb vést povinně restaurace a ubytovací služby. V následujících měsících by se k nim měli lidé podnikající v oboru velkoobchod a maloobchod a od roku 2018 všichni ostatní živnostníci. Výjimka se týká pouze živnostníků, kteří vystavují faktury a nechají si platit převodem z účtu na účet.
Výjimky potvrzující pravidla
Kromě fakturujících živnostníků jsou od povinnosti EET uchráněni také lidí, kteří mají občasné přivýdělky (např. prodej sezónní zeleniny, ovoce, květin a medu ze zahrádky), jež nemají povahu podnikání. Pokud si nejste jistí, zda vaše činnost podléhá tomuto novému nařízení, stačí si skočit „na berňák“, zaplatit 1 000 Kč a nechat si vystavit závazné posouzení. Žádost o něj můžete podávat od září letošního roku.
Farmáři se elektronické evidenci nevyhnou
Pokud vás v souvislosti s výše uvedeným odstavcem napadá, že povinnost vést elektronickou evidenci tržeb nebudou mít například stánkaři na farmářských trzích, musíme vás zklamat. Bohužel pro tyto drobné podnikatele může být zavedení elektronických pokladen likvidační. Jejich příjmy nejsou natolik vysoké, aby si tuto pokladu a její provoz mohli dovolit. Proto se očekává, že značné procento živnostníků svou živnost ukončí.
Jak tržby evidovat?
Ačkoli zastánci elektronické evidence tržeb neustále hlásají, že tato změna nebude pro nikoho likvidační ani diskriminační, samotní podnikatelé hovoří jinak. Abyste mohli tržby elektronicky evidovat, potřebujete elektronickou pokladnu s internetovým připojením, speciální certifikát a zadarmo nebude ani provoz této moderní vychytávky. Samotný certifikát slouží k jednoznačné identifikaci při zasílání údajů o evidované tržbě datovými zprávami a získáte jej přes daňový portál.
Pokladna za 5000 Kč, internet za 300 Kč
Zaměřili jsme se na to, kolik vlastně živnostníky taková mobilní tiskárna vyjde. Například společnost Vodafone ji nabízí za nějakých 5 377 Kč, což paradoxně téměř odpovídá jednorázové slevě na dani z příjmů pro ty fyzické osoby, kterých se povinnost evidovat tržby dotkne. Dostatečný balíček včetně mobilního internetu už dnes mohou telefonní operátoři nabídnout zhruba za 20 nebo 3 stovky. Ve finále tak novinka vyjde jen v základu zhruba na nějakých 5500 Kč a to rozhodně není zanedbatelná částka.
Účtenková loterie pro „práskače“
V souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb (EET) plánuje Ministerstvo financí v březnu roku 2017 spustit tzv. účtenkovou loterii. Do loterie mohou lidé přinést vydané účtenky a doufat, že vyhrají některou z věcných cen (zatím nejsou známé). Jaký je pro tuto loterii důvod? Ministerstvo chce lidi přinutit, aby si účtenky od prodejců opravdu brali a ti je postupně začali vydávat s železnou pravidelností. Podobnou loterii již spustili například v Chorvatsku, Slovinsku nebo u našich slovenských sousedů. Ministerstvo se ale shoduje, že ve stejné podobě u nás loterii nezavede. Půjde prý pouze o regionální či tematické loterie v jednotlivých krajích.