Digitální nomádství: Novodobá závislost nebo životní styl?
Milujete cestování? Poznávání nových zemí, zákoutí i památek? Zároveň se své zálibě nemůžete kvůli současné práci naplno věnovat? Jste rádi, že si během roku vyšetříte pár dnů volna, které strávíte u vody na Slapech nebo u moře v některé z evropských destinací? A co když vám prozradíte, že práci, zábavu, zážitky, adrenalin a hlavně cestování lze pohodlně skloubit!
Zázrak jménem digitální nomádství
Ano, způsob, který vše výše zmíněné kombinuje, nese označení „digitální nomádství“ a věnuje se mu v současnosti stále více nadšených cestovatelů. Jak vlastně digitální nomádství funguje? Pokud působíte v online světě a ke své práci nepotřebujete více než počítat s připojením na internet, můžete se i z vás stát digitální nomád! Stačí sebrat odvahu, obrnit se trpělivostí a vyrazit na výpravu, která vás nabije kreativitou, ale i novými zkušenostmi a především netradičními zážitky!
S digitálním nomádem na cestách
Jako první je důležité promyslet si, jakou zemi svou návštěvou poctíte. Zjistěte si informace o úrovni internetového připojení i telefonním signálu. Pokud s vámi totiž bude chtít klient něco řešit, může se stát, že bude toužit po telefonním kontaktu. A vymlouvat se na špatný signál nebo zahraniční cestu je krajně neprofesionální. Internet je dnes samozřejmě dostupný takřka po celém světě, hodně ovšem kolísá jeho kvalita a především rychlost připojení. Pokud se vybavíte českou SIM kartou, mějte na paměti, že internet vás vyjde hodně draho. Proto doporučujeme koupit místní SIM kartu, s níž nesrovnatelně ušetříte.
Výhody a nevýhody digitálního nomádství
Tato novodobá závislost, mnohými přirovnávána k životnímu stylu s sebou nese řadu výhod, ale i rizik a nedostatků. Hlavní výhodou je nepochybně skutečnost, že jako digitální nomád můžete procestovat prakticky celý svět s minimem financí. Poznáte nové země, kultury, osoby, ale zdokonalíte se také v cizích jazycích, zjistíte, jaké to je spoléhat jen sami na sebe, rozšíříte si obzory a pracovní dobu si můžete uzpůsobit svým představám i aktuální situaci.
Na druhou stranu jako digitální nomádi potřebujete notnou dávku sebezapření a sebekontroly. Prokrastinace je totiž mrcha zrádná a nevypočitatelná a v tropických končinách či u moře nás dokáže překvapit více než kde jinde. Problém může nastat také v případě, kdy klient vyžaduje osobní schůzku, kterou z pochopitelných důvodů nemůžete realizovat. Problém může nastat i s internetovým připojením nebo kvalitou telefonního signálu.
Ještě před tím než digitálnímu nomádství propadnete
Důkladně si promyslete, jakou destinaci zvolíte a tomu přizpůsobte ostatní. Zabookujte letenky s dostatečným předstihem, vyhledejte odpovídající ubytování a informujte se také o technických záležitostech v daném místě. Zjistěte si, na jaké úrovni je zde internetové připojení i telefonní signál. Poté rozplánujte práci, kterou hodláte na cestách stihnout. Vyrážíte-li na cesty poprvé, raději si naplánujte méně práce. To proto, abyste si hned ze začátku neukousli příliš velké sousto, které by vás mohlo od dalšího cestování odradit. Digitální nomádi obvykle vyrážejí na cesty na několik týdnů i měsíců. Ne zřídkakdy se ovšem stává, že je tato novodobá závislost chytne natolik, že jí propadnou a začnou ji brát jako atraktivní životní styl. Tak co? Připojíte se?