Digitální nomádství je hit posledních let. O čem je a jaké má výhody?
Kočovníci neboli nomádi byli lidé, kteří vyznávali takový styl života, který byl spojený hlavně s neustálou cestou. Na rozdíl od národů, které se usídlily na určitém místě, byli nomádi spojeni s tím, že křižovali různé kontinenty a oblasti. I když se zdá, že tento trend už utichl, není to zase až tak úplně pravda. Existují totiž i takzvaní digitální nomádi. I ty můžeme označit za kočovníky, ale současné, tedy moderní doby.
Kdo je digitální nomád?
Pokud se s tímto pojmem setkáváte poprvé, je určitě na místě nejprve vysvětlit, kdo je takzvaný digitální nomád. Jedná se o člověka, který také zasvětil svůj život cestování. Jedná se tedy o osobu, která nesedí doma, ale která cestuje. Nepleťte si ho však s osobou, která cestuje v rámci poznávacích zájezdů a dovolených. Digitální nomád na svých cestách také pracuje. Jednoduše tak jde o osobu, která vyměnila šeď své kanceláře za možnosti pracovat z různých koutů světa.
Digitální nomád je tedy člověk, kterému se podařilo propojit svého koníčka s povinností. Koníčkem je v tomto případě cestování, zatímco povinností je práce a nutnost vydělávat finanční prostředky. Pokud bychom měli digitálního nomáda charakterizovat blíže, je více než jasné, že obory jeho činnosti jsou obvykle spojeny s digitálním, tedy online světem. Pokud se na digitální nomádství podíváme komplexně, je třeba říci, že mu nejčastěji podléhají lidé, kteří logicky pracují na volné noze. Tedy sami na sebe a můžeme je tak označit jako soukromé podnikatele. Pokud jde o činnosti, kterým se nejčastěji věnují, tak se jedná třeba o tyto:
- Programování
- Grafika
- Tvorba www stránek
Proč je digitální nomádství hitem?
Podívejme se také na to, proč je digitální nomádství tak velkým hitem. Je to dáno hlavně celkovou jednoduchostí samotného cestování. Dnes, v době otevřených hranic a s možností bezvízového cestovního styku, není problémem navštívit velké množství zemí po celém světě. Právě to je jeden z důvodů, proč je oblíbené cestování jako takové a tento trend prací na cestách se k tomu přirozeně připojuje. Nezapomínejme ale ani na to, že v posledních letech velmi výrazně klesají také ceny letenek. Do mnoha zemí i měst se tak lze podívat třeba i za několik set, nebo několik tisíc korun. I toto je jeden z důvodů obliby toho, že je práce s cestováním propojena.
Opomíjet nesmíme ani to, že výrazně klesají ceny různého ubytování. Tato forma cestování obvykle není spojována s tím, že budete bydlet v konkrétním vybraném hotelu. Velmi často se spí u místních, kde si lze jednoduše rezervovat bydlení třeba přes službu Airbnb. Ta je dnes celosvětově velkým hitem, jelikož digitálním nomádům umožní bydlet levně a majitelům nemovitostí umožní vydělat na krátkodobých pronájmech.
Co je k digitálnímu nomádství třeba?
Pokud se chcete digitálním nomádem stát, je třeba mít několik věcí, bez kterých to rozhodně nepůjde. O jaké věci se jedná? Primárně je dobré mít k dispozici nějaké peníze, za které si koupíte první letenku a zaplatíte první ubytování na místě. Jakmile daný kapitál máte, už je třeba jenom soustředit se na vaši pracovní oblast. Primárně je třeba mít:
- Živnostenské oprávnění
- Notebook
- První klienty
Jakmile máte v tomto směru vše, co potřebujete, není problém vyrazit. S klienty je možné komunikovat třeba mailem, nebo prostřednictvím komunikačního programu Skype. Pokud jde o práci, tak vám plně stačí notebook a připojení k internetu. Faktury za práci vám následně budou propláceny na váš bankovní účet, ze kterého si můžete peníze kdykoliv čerpat, třeba pomocí platební karty kdekoliv na světě. Dále už stačí znát jenom prvotní cíl.
Jaké lokality jsou pro digitální nomádství nejlepší?
Pokud vás digitální nomádství láká, a chcete začít, je určitě dobré podívat se na lokality, které jsou dnes digitálními nomády označované jako ty, které patří mezi ty nejlepší. Hitem jsou určitě Spojené státy americké a místa, jako Miami, Austin, stejně jako San Diego, nebo dokonce i Las Vegas. Zůstat však můžete také v Evropě. Mezi dobré tipy se dnes řadí Španělsko a Valencia, stejně jako Maďarsko a Budapešť, nebo i Portugalsko a Lisabon. Pokud je vaším cílem zkusit nějakou exotickou lokalitu, co takhle Thajsko a Chiang Mai, Indonésii a Bali, nebo třeba Austrálii a Perth. Možností je více než dost a tak záleží čistě na vašich preferencích.
Dané tipy jsou dobrou volbou jak pro zajímavou kulturu, tak i pro celkem dobrou finanční dostupnost, ale i s ohledem na lákavé prostředí, nebo v souvislosti s existencí míst, které jsou pro digitální nomádství jako stvořené. Pokud nebudete chtít nutně pracovat takzvaně „odkudkoliv“, je zde i dobrá koncentrace sdílených kanceláří a coworkingových center, s možností krátkodobého členství.
Může digitální nomádství přinášet i problémy?
Nejenom pozitiva, ale i možné problémy mohou nastat. Jaká konkrétně? Pamatujte na možnost případných kontrol na tuzemských úřadech. Zde však existuje možnost zplnomocnění vaší účetní, která vás zastoupí. Také je dobré dávat pozor na to, jakou dobu se zdržujete v určité zemi. Pokud je to delší období, může na vás být pohlíženo jako na podnikatele, které realizuje svou činnost nikoliv z ČR, ale ze zahraničního státu.