Co dělat v případě nevyplaceného plnění za pracovní úraz
Pracovní úraz je nepříjemnou záležitostí sám o sobě, natož když k němu zaměstnavatel nepřistupuje odpovědně a nevyplácí vám odškodnění, na které máte ze zákona nárok. Jak v takovém případě postupovat? V tomto článku se dozvíte, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele při pracovním úrazu a jaké kroky podniknout, pokud je neplní.
Nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším možným řešením, které můžete při jednání s neférovým zaměstnavatelem podniknout, je oslovit právní poradnu pro poškozené, která vám ráda pomůže a poskytne vám konzultaci zdarma. Pokud však chcete zkusit vzít situaci do svých rukou, může vám pomoci znalost povinností zaměstnavatele a několik tipů, jak hájit svá práva a vymoci odškodnění za pracovní úraz. Pojďme se na ně společně podívat.
Povinnosti zaměstnavatele při pracovním úrazu
Zaznamenat a ohlásit pracovní úraz
Zaměstnavatel je ze zákona povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku pracovního úrazu, přičemž u toho musí být přítomen zaměstnanec, svědci, odborové organizace a zástupce bezpečnosti práce. V souvislosti s tím je povinen vyhotovit záznam o úrazu a odeslat jej příslušným orgánům.
Nahradit újmu z pracovního úrazu
Zaměstnavatel je povinen uhradit zaměstnanci vzniklou újmu v souvislosti s pracovním úrazem a nahlásit tuto událost u pojišťovny, a to i v případě dodržení všech předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Způsob a výši odškodnění musí zaměstnavatel projednat se zaměstnancem a odborovou organizací. Zaměstnavatel je povinen uhradit pouze nároky, které zaměstnanec uplatnil. Je tedy důležité, aby poškozený zaměstnanec své nároky vyčíslil, doložil a uplatnil.
Předcházet vzniku pracovních úrazů a nemocí z povolání a pracovnělékařské prohlídky
Zaměstnavatel musí dbát na to, aby zaměstnanec vykonával pouze takovou práci, která odpovídá jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti, přičemž za tímto účelem provádí pracovnělékařské prohlídky. Dále musí zajišťovat bezpečné pracovní podmínky a seznamovat zaměstnance s předpisy a pokyny pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
Jak postupovat v případě nevyplaceného plnění za pracovní úraz
- neprodleně provést hlášení pracovního úrazu, aby nedošlo k jeho promlčení
- přistupovat k případu aktivně a vyčíslit, doložit a uplatnit jednotlivé nároky u zaměstnavatele (písemně)
- nenechat se odradit nečinností a neochotou zaměstnavatele
- připomenout zaměstnavateli jeho povinnosti a vyzvat ho k úhradě nároků
- v případě potíží oslovit právní poradnu pro poškozené, která poskytuje konzultaci zdarma
- v krajním případě se domoci svých práv soudní cestou