Auto v podnikání 2016: Víte, jaká pravidla platí?
Potřebujete ke svému podnikání automobil? Jezdíte často na obchodní schůzky, za klienty nebo partnery? Pak vás jistě bude zajímat, jak je to s automobilem v roce 2016. U automobilu v podnikání obecně platí, že náklady na pohonné hmoty můžete uplatňovat dle jejich skutečné výše paušálním výdajem za dopravu. V případě první možnosti je ovšem potřeba doložit daňový doklad. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že si na schůzku s klienty pořídíte sporťák, který žere pomalu i trávu u cesty. Jak je to tedy s průměrnou spotřebou a náklady v roce 2016? Pojďme se na to detailněji podívat.
Automobil můžete zahrnout do obchodního majetku
A drtivá většina podnikatelů to tak také dělá. Pokud totiž automobil zahrnete do svého obchodního majetku, můžete na ně uplatňovat daňové odpisy, výdaje za pohonné hmoty, opravy, udržování či pojištění automobilu. Pokud byste automobil do obchodního majetku nezahrnuli, budete muset všechny tyto výdaje hradit z vlastní kapsy. Jestliže nevlastníte vlastní automobil, ale máte jej pronajatý (například u svého zaměstnavatele), pak si můžete dát do nákladů nájem vozu, náklady za pohonné hmoty, náklady na opravu a udržování a také pojištění automobilu. V případě leasingu první zvýšenou splátku (popřípadě akontační zálohu) je potřeba časově rozlišit a do nákladů pak zahrnout pravidelné měsíční platby, jejichž součástí mohou být také finanční služby a pojištění vozidla. Další náklady, které lze v případě leasingu uplatnit, jsou výdaje na PHM a výdaje na opravy a udržování.
Jak uplatnit náklady na pohonné hmoty?
Již výše jsme zmínili, že náklady lze vypočítat dle jejich skutečné výše nebo podle paušálu. Pokud budete uplatňovat skutečnou výši, pak bude potřeba náklady doložit účtenkami z benzinek, které budete zakládat do knihy jízd. Jestliže však automobil používáte také pro soukromé účely, výdaje následně vykrátíte poměrem pracovních a soukromých cest.
V případě paušálu můžete uplatnit maximálně 5 000 Kč měsíčně, nebo 4 000 Kč měsíčně, pokud je automobil používán také pro soukromé účely. Základní náhrada byla v roce 2015 u osobních silničních motorových vozidel 3,70 Kč za 1 km jízdy, v roce 2016 je to 3,80 Kč. V případě paušálu také počítáte s průměrnými cenami pohonných hmot, které se v roce pohybují následovně:
průměrné ceny PHM OSVČ Kč/litr od 1. 1. 2016
benzin 95 oktanů 29,70
benzin 98 oktanů 33,00
nafta motorová 29,50
Pokud byste použili vyšší ceny, bude potřeba je doložit daňovým dokladem. Při paušálu je posuzována také spotřeba vozu, kterou naleznete v technickém průkazu (kombinovaný provoz). Jestliže tento údaj nedohledáte, vypočítáte průměrnou spotřebu (aritmetický průměr spotřeb, které v technickém průkazu uvedeny jsou).