Jak začít podnikat při práci – výhody a nevýhody i pár praktických rad pro vás
Máte práci, která vás ani nebaví ani nenaplňuje? Přesto je ovšem vaším hlavním zdrojem příjmů a vy si tudíž nemůžete dovolit o ni přijít? Již dlouhou dobu si ovšem pohráváte s myšlenkou realizace vlastního podnikatelského záměru? Máte dobrý nápad i chuť podnikat, jen vám schází trošku té odvahy dovést proces do zdárného konce? Pokud jste na výše uvedené otázky odpověděli kladně, pak je tento článek určen právě vám! Prozradíme vám, jaké výhody a nevýhody jsou s podnikáním při práci spojeny a jak na to, pokud chcete do podnikatelského světa opravdu proniknout.
Dovoluje vám stávající pozice podnikat?
Existují obory a pracovní pozice, u kterých člověk za zákona podnikatelskou činnost bez souhlasu zaměstnavatele vykonávat nesmí. Pokud například pracujete v oblasti dopravy, jezdíte linkovým autobusem a chcete si přivydělávat jako řidič kamionu, musíte svého zaměstnavatele požádat o souhlas. Mějte ovšem na paměti, že zaměstnavatelé druhou práci zpravidla povolovat nechtějí. Důvod je v tomto případě vcelku prostý – zaměstnavatel se totiž obává, že byste kvůli vlastnímu podnikání zanedbávali pracovní povinnosti. Výjimka také existuje pro skupiny zaměstnanců výslovně uvedené v paragrafu 303 zákoníku práce. Ti podnikat nesmějí a to ani ve zcela odlišném oboru. Pokud ovšem nepatříte do této skupiny a vaše podnikatelská činnost nemá nic společného se stávajícím oborem působení, svého zaměstnavatele se na nic ptát nemusíte.
Ztráta svobody i volného času
Mějte na paměti, že jakmile si k dosavadnímu povolání přiberete ještě další práci, byť i na pár hodin v týdnu, razantně zkrátíte počet volných hodin, během kterých můžete odpočívat, sportovat, relaxovat nebo se věnovat rodině a svým nejbližším. Tuto skutečnost bohužel některé páry nebo rodiny neustojí a navýší procento rozvodovosti. Pokud pracujete na plný úvazek a přesto chcete podnikat, velmi dobře zvažte všechna rizika a veškeré výhody, které na vás číhají. Ne vždy je finanční zajištění to, co dělá člověka šťastným a spokojeným.
Nové povinnosti a platby
Pokud při zaměstnání podnikáte, přibydou vám zcela nové povinnosti, které za vás doposud řešil zaměstnavatel. Ano, tušíte správně, řeč je o podání daňového přiznání a platbě daní. Jakmile začnete podnikat, zaměstnavatel za vás již daňové přiznání podávat nesmí. Nově zahájenou podnikatelskou činnost nahlásíte své pojišťovně, okresní správě sociálního zabezpečení i finančnímu úřadu (učinit tak můžete na Jednotném registračním místě v okolí vašeho bydliště). Oproštěni nebudete ani od záloh, které budete muset v pravidelných intervalech hradit. Je sice pravda, že tyto zálohy jsou u vedlejší podnikatelské činnosti nižší, než pokud by podnikání bylo vaší hlavní obživou, vyhnout se jim ale nevyhnete. Na druhou stranu si budete muset zvyknout na každoroční kolotoč úřadování, papírování a návštěv nejrůznějších institucí.