5 tipů na franchising v ČR: podnikejte pod hlavičkou ověřené a fungující společnosti
Jen si to přiznejte – kolikrát jste už přemýšlel nad tím, jaké by to bylo, kdybyste byli pány svého času? Nemuseli poslouchat ničí příkazy, nemuseli se strachovat o místo, výši platu, ba ani o objem práce nebo neproplacené přesčasy. Jak by se vám žilo při představě vlastní firmy, pro niž pracujete jen tehdy, kdy vy sami chcete? Není to lákavá nabídka? Nestálo by za to, vyzkoušet ji? Pokud zrovna nemáte žádný originální nápad na vlastní podnikatelskou aktivitu nebo jste jednoduše neobjevili díru na trhu, co takhle přistoupit do již rozjetého vlaku a stát se součástí něčeho, co již dlouhá léta funguje? Jak jste již mohli odhalit z nadpisu tohoto článku, řeč bude o franšízingu – unikátním podnikatelském systému, který může přinést zajímavé výhody všem začínajícím i zkušeným podnikatelům.
Co to vlastně franšízing je?
Franšízing je unikátní podnikatelský koncept, v rámci kterého se na poli střetává franšízant a franšízor. Franšízant získá řadu nástrojů, výhod a předností již zavedené firmy, pod jejíž hlavičkou může samostatně podnikat. Během tohoto podnikání ovšem musí splňovat přísná pravidla a dodržovat přesné postupy, vycházející z nařízení franšízora i obecně platných firemních směrnic.
Proč právě franžízové podnikání?
Co je ovšem na franšíze to nejlepší? Skutečnost, že franšízant nemusí mít s podnikáním prakticky žádné zkušenosti. Díky již zavedené značce a specifickému know-how může franšízing provozovat i nezkušený nováček, který se může v průběhu několika mála let propracovat až na nejvyšší podnikatelské pozice. Pro to, abyste mohli s franšízingem začít, je nutno mít chuť poznávat a učit se novým věcem a disponovat určitým objemem finančních prostředků. Za některé franšízové licence zaplatíte několik tisícovek, u větších firem se však jedná o milionové částky. Pojďme se podívat na pět atraktivních franšízových tipů pro vás.
Tip č. 1: Restaurace rychlého občerstvení
V tomto případě hodně záleží na tom, jakou značku si vyberete. U menších a nepříliš známých společností můžete franšízovou licenci odkoupit zhruba za 50 až 100 tisíc korun, u nadnárodních korporací se pak jedná o milionové částky (v korunách, dolarech nebo eurech). Pokukujete-li po takových gigantech, jakými je například McDonalds nebo KFC, musíme vás zklamat. Tyto společnosti mají pro Českou republiku výhradní franšízu.
Tip č. 2: realitní svět
Zajímavé podnikání nabízí již od pradávna svět realitních makléřů a nemovitostí. Jelikož se v tomto případě jedná o divokou džungli, v níž uspějí pouze ti nejsilnější a nejodvážnější, zkoušet zde štěstí bez předchozích kontaktů a zkušeností je poměrně riskantní. Z tohoto důvodu se vyplatí poohlédnout po nějaké zavedené franšíze, kterou představují například jednotlivé realitní kanceláře.
Tip č. 3: finance, kam se podíváš
Finanční džungle je velmi podobná džungli realitní. I zde platí „právo silnějšího“ a bez potřebných zkušeností nebo silného partnera za zády se zde zpravidla ani nevyplatí vydávat. Chcete-li nahlédnout do světa investic, hypoték nebo půjčkových produktů, můžete se stát součástí několika zavedených finančních gigantů, jež na našem trhu operují. Zde se ceny franšízových licencí pohybují v desetitisícových částkách dle značky i jejího úspěchu.
Tip č. 4: drogerie a kosmetické potřeby
Nemáte-li blízko k restauracím, financím ba ani realitám, možná se vám zalíbí franšízy v oblasti obchodu s kosmetikou a drogistickým zbožím. Řada známých drogérií, se kterými se dennodenně setkáváme, nabízí podpis franšízové smlouvy. Jelikož se však jedná o známé a na území Evropy uznávané giganty, k odkoupení licence budete potřebovat částky končící šesti nulami.
Tip č. 5: hračky, kroužky a ostatní
Na závěr jsme si nechali menší franšízy, které se specializují na výrobu tradičních hraček ze dřeva nebo jiných přírodních materiálů nebo společnosti, jež se specializují na dětské vzdělávání a kroužky. Jelikož se jedná o poměrně malé firmy, odkoupení jejich franšíz váš rozpočet v žádném případě nezruinuje.