6 tipů, jak začít podnikat bez komplikací
Začátek podnikání někteří lidé berou vyloženě za špatný konec. Nepromyslí si dostatečně podnikatelský plán, marketingovou komunikaci, finanční strategii či řízení lidských zdrojů a jejich firma většinou pak končí dřív, než se pořádně dostane do povědomí lidí. Proto než začnete podnikat, měli byste vědět několik tipů, jak to udělat hladce a bez komplikací. My jsme pro vás vybrali hned šest tipů, které vám zajistí naprosto hladký začátek vaší podnikatelské činnosti.
1. Promyslete si podnikatelský plán
První, co musíte na cestě za vysněným podnikem udělat, je dobře si promyslet podnikatelský plán. To však neznamená pouze vymyslet si produkt, který budete vyrábět. Musíte si navíc k tomu promyslet, v čem vaše zboží odlišíte od konkurence, za kolik budete chtít vaše výrobky prodávat, jestli jsou vaše produkty vůbec konkurenceschopné, jaký budou mít přínos pro společnost a spoustu dalšího. Takto bychom mohli pokračovat hodiny. Vidíte, že je tedy opravdu nesmírně důležité tento krok nepodcenit a pořádně podnikatelský plán promyslet.
S podnikatelským plánem úzce souvisí i účetní a finanční plány. Nejen, že váš produkt musí být originální, konkurenceschopný a zajímavý, ale taktéž musí vydělávat nějaké peníze. Pokud by totiž nic nevydělával, nemělo by cenu jej vůbec vyrábět. A s tím také souvisí již výše zmíněný bod, že musíte vymyslet, za kolik váš produkt budete prodávat.
2. Nastudujte si legislativu a odbornou literaturu
Dalším tipem pro podnikání bez komplikací je nastudování si legislativy a odborné literatury, která se váže na podnikatelskou činnost. Nejen, že se podle toho následně budete muset řídit, ale taktéž vám v některých ohledech judikatura ukáže směr, jakým byste se vůbec měli dát. Tudíž je tento krok také velice důležitý.
3. Vymyslete dostatečně dobré jméno firmy
Na cestě za založením vaší firmy budete také muset vymyslet její jméno. I když se to zprvu nemusí zdát, je tento krok poměrně hodně náročný. Dobré jméno totiž musí být výborně zapamatovatelné, jednoduché, krátké, výstižné, originální, zajímavé a hlavně nevulgární. Dále může být název společnosti vtipný, netradiční a neopakovatelný. Určitě nevybírejte hned ten první název, který vás napadne. Je totiž také důležité zjistit, zda je na internetu použitelná stejná internetová doména a zda již podobný název někdo nevlastní. Čím originálnější totiž budete, tím méně si vás budou lidé plést s konkurencí.
4. Zajistěte si dostatečný počáteční kapitál
Tip, pro hladký start podnikání, který zajisté každý zná, je i to, že byste si měli zajistit dostatečně vysoký počáteční kapitál. I když totiž například společnost s ručením omezeným můžete založit již za jednu korunu, je stále velice důležité mít nějaké peníze v záloze pro nákup materiálu, zásob, strojů, budov či jiných zařízení, které při výrobě budete potřebovat. Taktéž bude určitě lepší, když tyto peníze vytáhnete ze své kapsy, než abyste se hned na začátku podnikatelské činnosti, kdy ještě nevíte, jak to všechno půjde, zadlužovali.
5. Sežeňte si notáře
Před samotným založením společnosti budete muset sepsat zakladatelskou listinu. Tu je nutné podle nové legislativy sepsat za přítomnosti notáře. Už na začátku vašich kroků si tedy začněte hledat nějakého dobrého notáře, který pro vás tuto službu vykoná. Notář by měl být dostatečně zkušený, kvalitní, cenově přijatelný a zároveň i přívětivý. Nikomu se přece nechce spolupracovat s otravnými lidmi. Notář vám následně po sepsání zakladatelské listiny vyhotoví i její kopie. Za každou budete muset samozřejmě zaplatit. Proto je také důležité najít si notáře, který vám těchto kopií vyhotoví přesné, nejnutnější množství.
6. Obklopte se schopným lidmi
V neposlední řadě je určitě důležité mít v podniku jen schopné, pracovité a spolehlivé lidi. Už na začátku se tedy obklopte jen těmi nejlepšími a neslevujte ze svých požadavků. Pokud totiž má váš podnik prosperovat, budete potřebovat ty nejkvalitnější zaměstnance a spolumajitele, kteří budou hájit vaše zájmy.