Co je to zvláštní režim EET?
Bude se vás také zanedlouho týkat povinnost vést EET? Pandemie sice odložila termín spuštění elektronické evidence tržeb všem živnostníkům a podnikatelům, na druhou stranu však 3 a 4 vlnu EET nezrušila. Ti, kteří stále přijímají platbu v hotovosti a zatím neposílají údaje o platbě správci daně, se tak musí připravit na situaci, kdy jednotlivé platby evidovat budou muset. Musí si koupit buďto pokladnu s tiskárnou, nebo si musí koupit jen tiskárnu, kterou napojí na mobilní aplikaci. Anebo je tu ještě jedno řešení, díky kterému odpadne koupě tiskárny. Tímto řešením je zvláštní režim EET, který upřednostní především ti, jež neevidují tolik plateb v hotovosti jako ostatní.
Co je to zvláštní režim EET?
Zvláštní režim EET je způsob, jak evidovat vzniklé platby v hotovosti. Je to takzvané papírové EET, tudíž v tomto případě podnikatel nebo živnostník nemá povinnost kupovat si tiskárnu a tisknout účtenky, ale účtenky vypisuje. I když se s tímto zvláštním režimem EET pojí náročnější administrativa, neznamená to, že se jedná o něco nevýhodného. Pro menší živnostníky evidující jen jednu platbu v hotovosti za pár týdnů je to skvělé řešení.
Není to však pro každého
Je však třeba konstatovat, že zvláštní režim EET není pro každého. Podnikatel, respektive živnostník musí splnit rovnou několik podmínek. K těm patří to, že hotovostní obrat nesmí překročit 600 tisíc za dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Taktéž musí být daný člověk neplátcem DPH a musí mít maximálně dva zaměstnance.
Je to opravdu výhodné řešení?
Jak již bylo zmíněno, se zvláštním režimem EET se pojí výrazně náročnější administrativa. Každý podnikatel si tak musí spočítat, jestli se mu raději nevyplatí pořízení externí tiskárny, kterou si jen spáruje s mobilním telefonem, ve kterém má mobilní aplikaci EET.