Rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou
Bankovní a nebankovní půjčky jsou dva klíčové segmenty, mezi kterými se rozhodujete na počátku výběru půjčky. Ačkoliv podmínky jsou u jednotlivých poskytovatelů rozdílné, základní charakteristika každého z obou segmentů je stejná. Co si představit pod pojmem bankovní půjčka a co čekat od té nebankovní? V článku se společně podíváme na to, jaké jsou mezi těmito půjčkami rozdíly!
Prvním rozdílem, který vás jistě hned napadne, je: Jaký poskytovatel peníze nabízí. Ano, v případě bankovní půjčky je to klasická banka, u nebankovní půjčky se jedná o nebankovního poskytovatele – obvykle soukromá společnost v České republice, která má kapitál a chce jej půjčit. Ale to není vše, čím se tyto dva segmenty liší.
Bankovní půjčka má přísnější podmínky získání
Podmínky získání se liší půjčka od půjčky. U bankovních půjček jsou však mnohem přísnější než u nebankovních. Zatímco klienty s horší bonitou banka odmítne, nebankovní poskytovatel přijme i žadatele, který spadá do segmentu problémových dlužníků. V tomto ohledu je tedy benevolentnější nebankovní společnost.
Půjčka v bance je výhodnější
Bod výše samozřejmě následně ovlivňuje výhodnost půjčky. Protože nebankovní segment poskytne půjčku i rizikovým klientům, musí si samozřejmě nějak krýt záda. Proto jsou nebankovní půjčky mnohem dražší a většinou nevýhodné. V případě nesplácení klientů tak společnost alespoň částečně má z čeho pokrýt náklady. Bankovní půjčky, zejména ty účelové, nabízí obvykle nízkou úrokovou sazbu a RPSN (v několika jednotkách procent). Lepší volbou je tedy určitě bankovní poskytovatel.
Nebankovní společnosti nabízejí větší výběr
Nebankovní poskytovatelé se mohou pyšnit rozmanitější nabídkou půjček nežli banky. Tím, že jsou benevolentnější, jsou schopny svým klientům nabídnout půjčku v řádech pár tisíců, ale také milionový úvěr. V nabídce mají mikropůjčky, spotřebitelské úvěry, americké hypotéky i další druhy půjček.
Banky ale také nezaostávají a některé z nich se klientům snaží nabídnout co nejširší výběr půjček. Nabídka banky obvykle začíná na spotřebitelských úvěrech, až po podnikatelské úvěry či hypotéky. Rychlou půjčku před výplatou a bez podmínek u banky jen tak nenajdete.
Rychlost získání bankovní půjčky
U bankovních půjček je získání úvěru většinou pomalejší nežli u nebankovních. Pokud již máte u banky účet a je možné požádat o půjčku prostřednictvím internetového bankovnictví, průběh vyřízení je mnohem rychlejší, než když jste novým klientem. V rychlosti získání úvěru jsou na tom nebankovní společnosti lépe. Zejména mikropůjčky a rychlé půjčky jsou obvykle vyřízeny za několik málo minut.
Kdo je férovější?
Za férovějšího poskytovatele jsou považovány stále ještě banky. Zda-li je to tím, že mají přísnější podmínky, a tím pádem poskytují výhodnější úvěry a spolehlivé služby, to nevíme. Férovost může být dána také kamennými pobočkami a určitou neměnností na trhu. Každý, kdo poskytuje půjčky, by navíc měl mít licenci od České národní banky. Tím se postupně zvyšuje ochrana spotřebitelů a snad i férovost nebankovních společností.
Dostupnost poboček je stále žádoucí
Ačkoliv internet vládne světem, stále jsou tu žadatelé, kteří preferují osobní přístup. Raději si dojdou na pobočku a žádost o půjčku či zřízení bankovního účtu si sjednají osobně. Ten, kdo vyhledává osobní přístup a dostupnost poboček, se tedy zaměří spíše na bankovní půjčky. Banky totiž v dostupnosti poboček stále dominují, a to zejména klasické zavedené bankovní domy. Nově vznikající banky se soustředí více na online prostředí a snaží se své služby zjednodušovat a urychlovat za pomoci sjednávání produktů online.
Nebankovní poskytovatelé působí více online
Pokud jste naopak zastánce online světa a všech výhod, které jsou s ním spojené, možná vám bude vyhovovat přístup nebankovních poskytovatelů. Ti mají méně kamenných poboček, ale naopak působí více online. Půjčku si tak snadno sjednáte na internetu, bez nutnosti osobní návštěvy pobočky.
Každého poskytovatele a půjčku si prověřte
Předtím, než si sjednáte jakoukoliv půjčku, proveďte si svůj malý průzkum. Najděte si na internetu srovnání půjček a pročtěte si recenze od uživatelů. Srovnávejte nejen výše úroků a RPSN, ale také podmínky, které vám poskytovatelé nabízejí.
- 1 Bankovní půjčka má přísnější podmínky získání
- 2 Půjčka v bance je výhodnější
- 3 Nebankovní společnosti nabízejí větší výběr
- 4 Rychlost získání bankovní půjčky
- 5 Kdo je férovější?
- 6 Dostupnost poboček je stále žádoucí
- 7 Nebankovní poskytovatelé působí více online
- 8 Každého poskytovatele a půjčku si prověřte