Jaká jsou základní rizika půjček od soukromých osob?
Chtěli byste si půjčit peníze, ale banka vám zavřela dveře a i nebankovní společnosti nejsou zrovna dvakrát nakloněné tomu, že by vám měli hotovost poskytnout? Nepříjemná situace, která se zdá být na první pohled naprosto bezvýchodná. Není tomu tak, půjčit si dnes lze fakticky za jakýchkoli podmínek, a to mnohdy klidně i od některé soukromé osoby. My se právě na tyto půjčky podíváme z hlediska samotné osoby věřitele a také z pohledu záruk a rizik, jež vás samozřejmě mohu čekat. Alternativ takovýchto půjček je poměrně hodně a ne všechny musí být nezbytně výhodné. Jejich porovnání a důkladné prověření je tedy přinejmenším před samotnou realizací na místě. Pojďme se tedy na tyto půjčky podívat podrobněji.
Známá, nebo neznámá soukromá osoba?
Tuto otázku je zapotřebí rozlousknout hned na počátku. Půjčit si můžete třeba klidně od rodiny. Tudy ale zpravidla ta optimálně cesta nevede. Vždyť byste se mohli dostat do velmi nepříjemné situace, která by vás nakonec mohla hodně mrzet. Rodinný příslušník vám často milerád půjčí, nicméně své peníze vyžaduje zpět. Když mu je nebudete vracet, nejspíše si utrhnete u zbytku rodiny neskutečnou ostudu, což si samozřejmě nepřejete. Mnohdy je věřiteli také hloupé svým nejbližším připomínat, že mu peníze dluží. Půjčka se tak postupně stává promlčenou, nicméně vztahy se tím určitě nezlepší. Žádný rodinný příslušník není povinen peníze někomu jinému poskytovat. Ba naopak, jedná se o jeho svobodné rozhodnutí se vším všudy. Půjčování od soukromé osoby, kterou neznáte, s sebou také nese jistá rizika, o nichž se velmi podrobně zmíníme na konci tohoto článku.
Záruky u půjček od soukromých osob
Mohou být klidně i úplně zanedbatelné. Prostě po vás soukromá osoba kromě spolehlivé platební morálky nebude vyžadovat vůbec nic. Vy jako dlužník byste si ale měli dát velký pozor na to, jaké jsou podmínky realizace půjčky. Zpravidla se situace má tak, že čím nižší jsou záruky ze strany věřitele, tím je půjčka přísnější a vy přeplatíte více. Jinak po vás ale i soukromá osoba bude nejspíše chtít potvrzení o výši vašeho příjmu, případně záruku v podobě movitého nebo nemovitého majetku.
Rizik je spousta
V každém případě není půjčka od soukromé osoby bez rizik! Naopak, je jich poněkud více. Tím největším je nadstandardní přeplatek. Jinými slovy, úroky, poplatky a další záležitosti budou vysoké. Stejně tak mohou být obrovská penále, jež budete muset zaplatit, když nebudete stíhat splácet v požadovaných intervalech. Zapomenout nelze ani na ne příliš přehledné podmínky pro poskytování úvěru. Obecně platí, že od jakýchkoli netransparentních podmínek je třeba dát ruce pryč. Vždycky se dá najít jiné, rozhodně průhlednější, řešení.