Podnikání ve dvou přináší pozitiva i negativa
Máte v plánu začít byznys? Pokud ano, jistě si pohráváte s myšlenkou, kterou je podnikání ve dvou. Jedno staré přísloví zní, že jeden člověk ve firmě je málo, a dva jsou již moc. Jak moc je toto tvrzení pravdivé a jaká jsou pozitiva a negativa toho, že se rozhodnete pro byznys realizovaný ve dvou osobách? A to bez ohledu na to, zda půjde o:
- Kamaráda
- Člena rodiny
- Zkušeného kolegu
Daný postup má mnoho výhod, stejně jako může přinášet i celou řadu nevýhod. Podívejte se s námi na obojí a sami zhodnoťte, jakou cestou se vydáte.
U podnikání ve dvou na to nejste sami
Nejprve musíme začít zajímavým pozitivem, které jasně říká, že v případě podnikání na dvou na to nikdy nejste sami. To se může hodit hlavně v případě, kdy sami nemáte inspiraci a stále setrváváte na mrtvém bodě, nebo vám dochází elán a nápady. V takovém případě se rozhodně hodí pomocná ruka, která vám zajistí, že získáte třeba i zcela nový pohled na věc, stejně jako si můžete být jisti také tím, že se vám může povést i to, že opět získáte správnou motivaci. Toto vám žádný ze zaměstnanců nikdy nenabídne, jelikož jejich cílem je odvést svou práci, nikoliv podílet se na zajímavých nápadech v rámci růstu.
Máte možnost zastoupení
Není nic horšího, než když firma stojí jenom na jedné jediné osobě, a ta onemocní, nebo se dostane do jiných problémů. V takovém případě může celý byznys doslova ze dne na den padnout. Pokud je realizováno podnikání ve dvou, tak něco takového nehrozí, jelikož vás vždy zastoupí ten druhý. Protože oba dobře víte, jak firma funguje a co vše je potřeba, není nutné druhou osobu zaškolovat, nebo ji není nutné ani cokoliv vysvětlovat. Jednoduše dojde k tomu, že jí řeknete a ona vás zastoupí. Ideální i ve chvíli, kdy se například chystáte na dovolenou.
Možnost úspory na daních
To si málokdo uvědomuje, ale pokud podnikáte vše dvou, tak můžete i celkem a bez jakýchkoliv složitostí ušetřit na daních. Jak je to možné? Stačí počítat. Jelikož jste dva, budete potřebovat dvakrát tolik věcí, než jedna osoba. A to bez jakéhokoliv složitého vysvětlování finančnímu úřadu. Příkladem, co si lze koupit, je třeba:
- Výpočetní technika
- Mobilní telefon
- Osobní automobil
To vše jsou věci, které si samozřejmě můžete dát do výdajů a právě o ně ponížíte svůj daňový základ. Navíc plátce DPH pochopitelně potěší i to, že si budou moci odečíst i tuto daň a rázem získají danou věc o 21 procent levněji.
Jeden bude vždy tahoun
Pojďme společně i na negativa, která může podnikání ve dvou také přinášet. I když se předem dohodnete na čemkoliv, stále musíte myslet na to, že jeden bude vždy hlavní tahoun a druhý se jenom poveze. To vždy platilo a vždy platit bude. Nikdy to nebude tak, že by snad došlo k tomu, že by oba dva pracovali rovnocenně. Je nutní počítat s tím, že pokud vy budete ten pracovitější, bude vás stále štvát, že druhá osoba nepracuje tolik, a přitom dostává stejný podíl na výdělcích. Toto je problém, který se dříve nebo později ukáže u všech firem, kde jejich majitelé musí k dosažení výdělků skutečně pracovat.
Vyhodit někoho z firmy není snadné
Druhý problém, který může nastat, je ten, že jeden z majitelů firmy ztratí jakoukoliv motivaci ve firmě dále pokračovat. Pokud se tak stane, je ideální cesta taková, že se domluvíte na jeho vystoupení z firmy. Pokud domluva není možná, myslete na to, že jeho vyhození není nijak jednoduché a může ve firmě figurovat i dlouhé další roky. A přitom může mít stále nárok na výplatu podílu. Nastat ale může i situace druhá, kdy jednatel nedovolí upustit firmu společníkovi, který chce odejít třeba z důvodu, že se firma zadlužuje. A on tomu nemůže bránit. Zde však je možné tuto situaci vyřešit prostřednictvím soudu, který může rozhodnout tak, že společník bude z firmy vyjmut na svou žádost.
Rozdělení podílů přinese hádky
Bez jasného rozdělení podílů to v žádné firmě nejde. Bohužel právě dané podíly jsou hlavním kamenem úrazu. A problémy mohou nastat už na samotném začátku, kdy jeden bude chtít více než druhý. Je to pochopitelné, jelikož zakladatel byznysu se bude vždy cítit jako hlavní osoba. Možností je ale i kompromis, s jasně nastavenými podíly v podobě padesáti procent. I to ale může být komplikace, pokud půjde o hlasování. Pokud bude jeden pro a druhý proti, těžko se najde společná řeč, a to i když budou finance rozděleny rovnoměrně. Totéž může nastat i ve chvíli, kdy bude podmínkou uzavírání smluv to, že oba jednatelé musí souhlasit zároveň. Většina firem dnes funguje tak, že jednatelé mohou za firmu jednat zcela samostatně. I když se to jeví jako dobré řešení, opět musíme připomenout, že to problémy přinášet může. Jaké konkrétně? Tentokrát ve spojení s tím, že se jeden z jednatelů nebude o ničem radit. To může vést k tomu, že bude uzavírat nevýhodné smlouvy, nebo bude doslova rozhazovat firemní peníze. Jen proto, že má razítko a má také právo podpisu.