Provoz eshopu a EET – máte jasno v tom, kdy se vás týká?
Plánujete otevřít a provozovat eshop, ale stále nemáte jasno v jedné důležité otázce? A to v tom, jaký je provoz eshopu a EET v souvislosti s vašimi povinnostmi? Podívejte se společně s námi na přehled hlavních platebních metod a toho, kdy se vás povinnost týká a kdy nikoliv. Podle toho můžete následně upravit budoucí směr, který se týká plateb. Jsou totiž cesty, kdy můžete poskytovat dobré služby, a přitom pro vás EET povinností nebude.
Zasílání zboží na dobírku
Jedna z nejoblíbenějších možností přepravy, pokud se jedná o pohled samotných zákazníků. Dobírka stále dominuje a tak je jasné, že by ji měl mít v podstatě každý eshop. Pokud se podíváme na provoz eshopu a EET, musíme říci, že zde rozhodně potěší fakt, že registrace není nutná, stejně jako není nutné vystavovat speciální účtenky. Pokud se na dobírku podíváme blíže, tak funguje na principu, kdy zákazník zaplatí kurýrní společnosti. Ta je tou, která přijme hotovost. Vám následně posílá peníze klasickým bankovním převodem, který do EET nespadá. U dobírky tedy nemusíte absolutně nic řešit. Týká se to dobírek, které vybírají nejčastější dopravci, jako:
- Česká pošta
- Klasické přepravní společnosti
- Lokální poskytovatelé přeprav
Zajímavostí v tomto ohledu je, že ještě pár dní před spuštěním nebylo jasné, zda se výjimka z dobírky bude týkat jenom České pošty, nebo i ostatních kurýrních společností. Nakonec se vše rozhodlo zcela logicky a také zcela dle očekávání většiny podnikatelů. A to tak, že do segmentu dobírek bude spadat jak pošta, tak i alternativní, tedy kurýrní společnosti.
Bankovní převod
Z hlediska oblíbenosti také jedna z možností, kterou využívají především ti lidé, kteří nechtějí použít platební kartu, a tak raději věří běžnému bankovnímu převodu. Zde se jedná o metodu, kdy je zboží pochopitelně hrazeno předem a teprve když platba dorazí, tak dojde k tomu, že je zboží odesláno. A jak je to s EET v tomto případě? Ani zde se není čeho obávat, jelikož i tento případ je spojený se situací, kdy není nutná vaše registrace, ani nutnost vydávání účtenky s příslušným kódem. Když jde o provoz eshopu a EET, i v tomto případě se můžete své povinnosti jednoduše a zcela legálně vyhnout, a zároveň máte možnost lidem nabídnout to, že mohou za zboží v případě zájmu zaplatit předem. To se hodí hlavně ve chvíli, kdy nechtějí řešit případnou hotovost při dodání.
Platba platební kartou
Když jde o platbu předem, je hlavně u mladších generací velmi oblíbená možnost spojená s tím, že bude zboží zaplaceno platební kartou. Tato varianta je velmi oblíbená hlavně pro sovu rychlost a jednoduchost. Když jde o provedení platby, je třeba říci, že ta je provedena skutečně do několika málo vteřin. Použití karty je snadné, jelikož stačí do platební brány uvést tři hlavní informace. Je to:
- Číslo platební karty
- Platnost karty
- Třímístní ověřovací kód
A jak je na tom provoz eshopu a EET z hlediska této metody? Musíme říci, že se jedná o situaci poměrně komplikovanou, jelikož zde existují dva hlavní pohledy na věc. Pokud využíváte platební bránu například od banky, nebo od soukromých společností, které nabízí primárně jenom technické řešení, je třeba říci, že se EET nevyhnete. Je tedy třeba, abyste si vyzvedli konkrétní údaje, které následně poslouží k napojení na servery finanční správy. Z toho vám plyne povinnost nejenom odesílat informace o platbách, ale plyne vám z toho pochopitelně také povinnost spojená s tím, že budete muset jednotlivým kupujícím vydávat účtenky.
Dodejme ale i to, že existuje ještě druhá cesta. Když jde o provoz eshopu a EET, ve spojení s platbou kartou, existují takoví poskytovatelé platebních bran, kteří zajistí nejenom technické řešení, ale i onu evidenci tržby. Co to znamená v praxi? Že přijmou platbu od zákazníka a tu dle zákona sami zaevidují, včetně vydání účtenky. Vám jako provozovatelům eshopu pošlou dané peníze klasickým převodem, což je spojeno s výjimkou z EET a vy se tomuto režimu jednoduše vyhnete. Dnes se počet takových platebních bran stále zvyšuje. Pro ověření doporučujeme důkladně prostupovat jejich podmínky a také nahlédnout do metodiky Ministerstva financí, které přesně uvádí, u jakých platebních bran se lze EET vyhnout – pokud jste provozovatel eshopu a chcete přijímat platby kartou.
Osobní odběr
I ten volí mnoho nakupujících, a to především z toho důvodu, že se jedná o možnost získat zboží bez jakýchkoliv nákladů na poštovné, nebo maximálně jenom s menším manipulačním poplatkem. Pokud plánujete provozovat internetový obchod a máte volbu osobního odběru, a to právě u vás na provozovně, je v podstatě jasné, že se EET nevyhnete. Zde už daná povinnost ani tak nemusí souviset s konkrétním eshopem, jelikož na daný výdej zboží se může pohlížet také jako na klasickou koupi na pobočce. Je tedy poměrně pochopitelné, že zde se podnikatel EET nevyhne. Už jenom proto, že právě hotovostní platby začaly spadat právě do první vlny, kdy bylo ještě několik měsíců do stavu, než se dané povinnosti přesunuly i do internetového trhu, tedy k provozovatelům internetových obchodů.