Daňové slevy a odečitatelné položky
Pokud jste OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná neboli živnostník, přináší vám stát poměrně mnoho možností, jak si můžete snížit svou daň. Nejprve připomeňme, že ta dnes činí patnáct procent, které jsou počítány z částky, která vznikne odečtením výdajů od příjmů. Na úvod samozřejmě musíme říci, že cílem každého podnikatele je mít výdajů co možná nejvíce. Když je OSVČ nemá, může mu pomoci stát, který nabídne možnost, kterou jsou paušální výdaje. Bez jakéhokoliv dokládání je možné odečíst i desítky procent.
Další cestou, jak si snížit daň, jsou následně daňové slevy a odečitatelné položky. Výhodou je samozřejmě to, že dnes není problém obě možnosti kombinovat, a to proto, aby byla daň co možná nejvyšší.
Jak se liší daňové slevy a odečitatelné položky?
Než se podíváme na několik konkrétních příkladů, je třeba nejprve rozlišit to, co jsou daňové slevy a co jsou odečitatelné položky. Pokud začneme první možností, kterou je právě daňová sleva, potom je to obvykle konkrétní částka, kterou odečítáme z již vypočtené daně. Tedy konkrétně z té sumy, kterou už bychom měli zaplatit finančnímu úřadu. Jde tedy o patnáctiprocentní hodnotu vypočtenou ze základu daně. Z této sumy je odečtena ona daňová sleva nebo slevy a následná suma je finančnímu úřadu zaslána. Pokud vyjde daň do mínusu, bere se jako nulová. Rozhodně to neznamená jakékoliv vracení peněz ze strany berňáku.
Oproti daňovým slevám jsou odečitatelné položky aplikovány ve chvíli, kdy je jasně zjištěný základ daně. Tedy suma příjmů, ze které jsou odečteny náklady. V tu chvíli lze dané částky odečítat a vytvořit tak skutečný základ daně, na který lze už aplikovat onu patnáctiprocentní sazbu. To je dobré vědět hlavně proto, že mnohým začátečníkům dané pojmy stále nejsou úplně jasné.
Co patří mezi odečitatelné položky?
Nejprve začněme odečitatelnými položkami. U nich je možné odečíst si celou řadu věcí. Tou velmi známou jsou například úroky z placené hypotéky, stejně jako sebrané úroky ze stavebního spoření. Stejně tak si lze odečíst také platby, které souvisí s vaším zajištěním do budoucna. Jedná se o platby za životní pojištění, stejně jako penzijní pojištění. Dále nechybí ani několik méně známých možností, které mnoho lidí nezná a nepoužívá, ale mohou se hodit. Jedná se o:
- Dary včetně bezplatných odběrů krve
- Příspěvky ve formě členství v odborech
- Platby spojené se zvyšováním kvalifikace
Především u posledního bodu je dobré zdůraznit, že může finanční úřad zjišťovat, zda daná platba za případný kurz či cokoliv jiného opravdu souvisí s vaším podnikáním a konkrétní činností. Chceme tím naznačit, že člověku v kanceláři jenom těžko projde třeba kurz, který je zaměřen na plavání. Provozovateli plovárny však uznán bude.
Kolik peněz nám odečitatelné položky ušetří?
Je dobré znát i informaci o tom, kolik konkrétně mohou odečitatelné položky ušetřit peněz. Jedná se o sumy, které se mohou někomu zdát poměrně nízké. A to z toho důvodu, že se odečítají ze základu daně. Orientačně tak můžeme říci, že každá takto vynaložená tisícikoruna může snížit celkovou výslednou daň o 150 korun českých. Sice to není nijak závratná částka, ale na druhou stranu když už je tato suma zaplacena, proč ji nevyužít a nějakou tu stokorunu na dani neušetřit.
Co patří mezi daňové slevy?
Ty jsou už poměrně známější a tak je mnoho podnikatelů velmi aktivně využívá. Není se čemu divit, jelikož mnohdy není třeba nic složitě dokládat. Stát jasně určuje výši slevy, které mohou být v tisících, ale stejně tak mohou přesahovat třeba i dvacetitisícovou hranici. Přesně toto umožní sleva na poplatníka, která v podstatě vzniká automaticky každému, kdo odevzdává daňové přiznání. Mezi další daňové slevy patří i ty, které jsou:
- Na vyživované děti
- Na manželku
- Pro studenty
Dále nesmíme zapomenout na slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení, nebo také na slevy pro zdravotně postižené. I toto dokáže celkem výrazným způsobem snížit výslednou výši konkrétní daně.
Kolik peněz nám daňové slevy ušetří?
Přehled máme za sebou a tak můžeme jít i na konkrétní čísla. Ta jsou spojena s tím, kolik přesně mohou daňové slevy ušetřit peněz. Zde je výpočet velmi jednoduchý, jelikož se odečítají až z výsledné vypočítané daně. Tolik korun, kolik je na slevě poskytnuto, je také ušetřeno. Pokud je to 1 000 Kč, tak je na dani ušetřena taktéž rovná tisícikoruna.
Pokud jde o celkovou praxi, je třeba říci, že nejvyužívanější slevou je daňová sleva na poplatníka, jelikož přesahuje právě 20 000 Kč. Komu vyšla daň menší, ten si odečte danou slevu a ví, že nic platit nebude. Proto nemá potřebu aplikovat ani jakékoliv další slevy, i když má děti, manželku, nebo studuje. To začínají řešit až ti úspěšnější, u kterých ani při výši slevy na poplatníka nevyjde nulová daň a tak mají potřebu vše snižovat. Na závěr dodejme, že pokud budete využívat šedesátiprocentní daňový paušál, můžete vydělat lehce přes 400 000 korun českých a budete mít jistotu, že s touto slevou nezaplatíte na dani z příjmu ani korunu!