Z jakých zdrojů lze financovat start podnikání? Praktické rady a tipy pro vás!
Rozhodli jste se opustit stávající pozici zaměstnance a vrhnout se na podnikatelskou dráhu. Mohli jste zvolit živnost vázanou nebo volnou živnost. Bohužel ale nemáte potřebné znalosti ani dovednosti a příliš ještě nevíte, jak se podnikatelské džungli orientovat. Když se dostanou ke slovu finance, možná vás zlákala možnost založit společnost za jednu korunu. Dříve nebo později ovšem dospějete k názoru, že financím se v žádném businessu nevyhnete a začnete řešit, odkud je brát. Máme pro vás několik možností financování, které se vám mohou při rozjezdu podnikání hodit.
Na co vlastně finance potřebujete?
Pokud se zrovna nerozhodnete založit firmu za jednu korunu (a pokud se tak rozhodnete, příliš vám to nedoporučujeme), pak budete potřebovat peníze na složení základního kapitálu. Poté budou následovat nezbytné finance nutné k nákupu zboží či provádění služeb. V neposlední řadě bude potřeba zaměstnat zodpovědné osoby, podílet se na zvyšování jejich kvalifikace a také investovat do technologií, výroby, ale i marketingu a propagace. Zkrátka a jednoduše, peněz nebudete mít v podnikání nikdy dost. My se ale zaměříme na jeho úplný začátek, který lze financovat hned několika způsoby.
Náš tip: A co takhle se poohlédnout po nějakém investorovi?
Vlastní vs. cizí zdroje
Vlastní prostředky by měly být alfou a omegou vašeho podnikání. V prvotních fázích podnikání je totiž nesmírně obtížné získat jakýkoli cizí zdroj. Samozřejmě můžete sáhnout po podnikatelské půjčce nebo půjčce nebankovní, tyto cizí zdroje ovšem rozhodně nepatří ke zdrojům efektivním. Navíc banky dělají při poskytování podnikatelských půjček (zejména menším subjektům) značné drahoty. Proto je dobré rozvířit podnikatelské vody pouze za předpokladu, že již máte naspořené nějaké prostředky z dřívějška.
Když to nejde jinak…
Pokud se vám přeci jen nepodaří naspořit dostatečný obnos vlastních prostředků pro rozjezd podnikání, pak můžete zvolit některou z následujících možností:
- Operační programy: Pokud spadáte do některé z podporovaných kategorií podnikatelů, můžete si požádat o zajímavý finanční příspěvek. Připravte se ovšem na poměrně zdlouhavou a náročnou administrativu i papírování.
- Granty a dotace: Přečtěte si více o grantech velkých firem, které vám mohou usnadnit rozjezd podnikání.
- Business Angels: I v dnešní době existují podnikatelé i fyzické osoby, kteří podporují snažení ostatních a pokud je daný projekt doopravdy zaujme, můžete se od nich dočkat poměrně štědré podpory.
- Leasing: Potřebujete-li ke svému podnikání automobil, vsaďte na financování automobilu za pomocí leasingu.
- Příspěvek na zahájení podnikání: O tento příspěvek může zažádat začínající podnikatel v případě, že byl doposud registrován na úřadu práce.
- Překlenovací příspěvek pro podnikatele: Tento příspěvek slouží k pokrytí provozních nákladů, mezi které patří například nájemné, náklady na opravu a údržbu provozovny atd. Maximální výše příspěvku činí 0,25 násobek průměrné mzdy v hospodářství a lze jej čerpat maximálně pět měsíců.
- Crowdfunding: Netradiční forma sbírky pro začínající podnikatele i zajeté společnosti, o níž se více dočtete v jednom z našich předešlých článků.
Máte osobní zkušenosti?
Jak jste financovali začátky podnikání vy? Požádali jste o zvýhodněný podnikatelský úvěr? Využili podnikatelského inkubátoru nebo snad narazili na ochotného a štědrého Business Angela? Podělte se s námi o vaše zkušenosti nebo doplňte další možnosti a pomozte ostatním podnikatelům.