4 hlavní nevýhody živnostenského listu
Máte dobrý nápad a chuť podnikat? Chcete si založit živnost? Pak nepřestávejte číst následující řádky. Prozradíme vám, jaké výhody a nevýhody s sebou takový živnostenský list nese a jak + kdo jej může získat.
Živnostenský list aneb jak jej získat?
Živnostenský list jako pojem je již dávným archaismem, se kterým se dnes již příliš často nesetkáte. Z tohoto důvodu je tedy pochopitelné, že jej nemůžete ani získat. Pokud plánujete provozovat živnost, stačí ji ohlásit na kterémkoli živnostenském úřadě. Pokud živnostenský list vlastníte z dob dřívějších, nemusíte nic řešit, je stále platný a můžete se jim i nadále prokazovat. Většina živností spadá do kategorie živností volných a pro jejich získání stačí splnit všeobecné podmínky (způsobilost k právním úkonům, způsobilost k právům a povinnostem, plnoletost, bezúhonnost). U živností řemeslných a vázaných nestačí splnit pouze všeobecné podmínky, ale musíte splnit také podmínky speciální (např. odborná způsobilost). Poplatek za udělení živnostenského oprávnění činí 1000 Kč. Po jeho získání se rozběhne kolotoč událostí, které vždy nepatří k těm nejpříjemnějším. Faktem však je, že podnikáte sami na sebe, spoléháte na své dovednosti a schopnosti a veškeré peníze, které vyděláte, jsou (po zdanění samozřejmě) pouze a jen vaše. Tento způsob podnikání však s sebou nese také spoustu nevýhod.
Nevýhoda č. 1 – vžijte se do role „holky pro všechno“
Vy jako osoba podnikající sama na sebe jste sami sobě personalistou, zaměstnavatelem, zaměstnancem i účetním. Na vlastní zodpovědnost také musíte řešit odvody na zdravotním a sociálním pojištění. Ano, můžete si pochopitelně najmout asistentku i účetní. Za všechny tyto pomocné osoby „vytáhnete“ ze své kapsy nemalý finanční obnos, protože jak se říká: „zadarmo ani kuře nehrabe“.
Nevýhoda č. 2 – Ručení celým majetkem
Pokud držíte v rukou živnostenské oprávnění, vaše další kroky by měly být velmi obezřetné. Podnikejte s rozmyslem a nohama pevně na zemi. Pokud během své podnikatelské činnosti způsobíte třetí osobě nebo jiné firmě škodu, ručíte za ni celým svým majetkem. Ze dne na den můžete (někdy i díky obyčejné školácké chybě) přijít o střechu nad hlavou, luxusní bourák, na který jste si několik let šetřili i rodinnou chatu v Beskydech. Pro uspokojení věřitelů se vás nikdo nebude ptát, zda s rozprodáním svého osobního majetku souhlasíte.
Nevýhoda č. 3 – problémy s financemi
Máte dobrý nápad a chuť podnikat? Vyřídili jste si živnostenské oprávnění, ale do začátku potřebujete nějaký ten finanční odrazový můstek? Pak s největší pravděpodobností zamíříte do banky s žádostí o podnikatelský úvěr. Ve většině případů zde však narazíte na neochotu bankovního úředníka, který vám úvěr většího objemu odmítne schválit. Důvod? Vaše podnikání je v začátcích a prozatím nemůžete prokázat nějaké obraty nebo dostatečnou solventnost. Budete si tak muset vzít klasický spotřebitelský úvěr, požádat o finanční injekci někoho z rodiny nebo zkusit štěstí i nebankovní společnosti.
Nevýhoda č. 4 – podnikání na ŽL = obchodní zástupce
Pokud patříte mezi uchazeče o zaměstnání a vyřizujete si živnostenské oprávnění v souvislosti se zajímavou pracovní nabídkou, s největší pravděpodobností se stanete „obyčejným“ obchodním zástupem, jehož denní náplň představuje ranní rozprava o tom, jak skvěle placené místo jste si zajistili, kam se můžete posunout a na jakou výši se mohou dostat vaše výdělky. Následně zamíříte „do terénu“ abyste mohli 8 hodin přemlouvat spoluobyvatele k uzavření výhodné smlouvy na plyn, elektřinu, či výhodnější volání. Bohužel realita „zaměstnanců na živnostenský list“ je vesměs taková. Pokud si tedy toto oprávnění zařizujete v souvislosti s pracovní nabídkou, zapřemýšlejte, zda máte tohle opravdu zapotřebí.