3 problémy spojené se začátkem podnikání, které noví podnikatelé řeší
Máte dobrý nápad a chuť podnikat? Objevili jste díru na trhu nebo jednoduše máte své osobní know-how, které by vás mělo katapultovat do podnikatelských výšin? Gratulujeme! Máte k podnikatelské éře dobře našlápnuto. Nyní již pouze stačí převést své sny v realitu a nezaleknout se prvních překáže, jež jsou s podnikáním neodmyslitelně spojené. Jaké problémy řeší podnikatelé-začátečníci? A můžete se jim vyhnout? Na následujících řádcích se to dozvíte!
Problém č. 1 – byrokracie a papírování
Ať již zakládáte firmu nebo chcete podnikat v rámci živnostenského oprávnění, připravte se na kolotoč papírování a obíhání nejrůznějších úřadů. Získat živnostenské oprávnění je samozřejmě o něco jednodušší, než založit firmu nebo nadnárodní korporaci, pokud jste ovšem doposud s úředníky příliš nekomunikovali, ani jste neměli potřebu na úřadech cokoli řešit, obrňte se notnou dávkou trpělivosti a vyrazte vstříc „netradičním zážitkům“. Počítejte s dlouhými frontami, rozmrzelými klienty, ale i neochotnými úředníky, kteří si o vás pomyslí vše, jen ne nic dobrého.
Řešení: Řešte věci s předstihem a připravte se na nejhorší. Pokud hodláte zakládat společnost a nemáte s tímto procesem doposud žádné zkušenosti, zkuste vyhledat firmu, která se zabývá prodejem ready made společností nebo zakládáním společností na klíč. Ušetřit tak můžete zajímavé finanční prostředky, ale i drahocenný čas.
Problém č. 2 – nedostatek financí „do začátku“
Pokud opomeneme správní poplatky na úřadech, pak je největším problémem pro začínající podnikatele základní kapitál. Základní kapitál se vytváří povinně v komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným, v akciové společnosti a v družstvu. U akciové společnosti činí jeho hodnota 2 000 000 Kč, u komanditní společnosti se jedná o 5 000 Kč. Od roku 2014 je u společnosti s ručením omezeným hodnota základního kapitálu stanovena na 1 Kč. Ovšem základní kapitál není jediným výdajem, který je nutno při začátku podnikání vynaložit. Budete-li se soustřeďovat na výrobu či prodej nejrůznějších produktů a výrobků, bude potřeba investovat do výrobního zařízení, hal, ale i logistiky a v tomto případě se jedná o mnohonásobně vyšší částky.
Řešení: Také v případě zakládání akciové společnosti můžete využít služeb ready made firem nebo firem na klíč. Pokud vám schází počáteční kapitál pro podnikání, je možno čerpat zajímavých podnikatelských úvěrů, jež nabízí drtivý většina tuzemských bank.
Problém č. 3 – špatný time management
Nestíháte a nemáte na nic čas? Přes den se málem nezastavíte a večer vám připadá, že jste s prací příliš nepohnuli? U jedné činnosti nedokážete vydržet déle, než pár minut? Děláte všechno a vlastně neděláte vůbec nic. Vyřizování obchodní korespondence prolínáte hrami na Facebooku nebo chatování s přáteli. A to není příliš dobré ani efektivní. V takovém případě bude potřeba váš time management trošku propracovat. Tento problém je v mnohých ohledech palčivější, než výše zmíněná byrokracie nebo nedostatek financí. A ať chcete nebo ne, špatný time management a neschopnost efektivně pracovat s časem ovlivňuje všechny aspekty vašeho života.
Řešení: Naučte se pracovat efektivně a stanovte si přesné plány. Ideální je si večer následujícího dne sepsat všechny úkoly, které vás zítra čekají a přiřadit jim stupeň důležitosti. Vypracovat si můžete také detailní harmonogram nebo přesný časový plán. Ten ovšem bude nutno bez výhrady dodržovat. Každý den si pochopitelně nechte určitou časovou rezervu pro neočekávané úkoly, které však vyžadují okamžité splnění. Při vší práci ovšem nezapomínejte ani na odpočinek a relaxaci. Ne nadarmo se říká, že: „Z práce i koně zdechají“.